Swarzędz stać na lepsze wyniki

Maciej Zbiejcik
25-08-2004, 00:00

Po opublikowaniu przez Swarzędz wyników za drugi kwartał (13 sierpnia), akcje meblarskiej spółki straciły na wartości ponad 15 proc. Inwestorów mogą niepokoić straty, jakie wielkopolska grupa zanotowała w minionym kwartale. Na pewno więcej można oczekiwać po tak renomowanej firmie. Sama spółka zapowiada poprawę wyników.

Wyniki drugiego kwartału to dowód, że spółkę czeka jeszcze wiele pracy. Skonsolidowana strata operacyjna spółki wyniosła prawie 0,8 mln zł. Wysokie koszy finansowe przesądziły o stracie netto przekraczającej 5,6 mln zł. Spory wpływ na wyniki miały problemy Jarocińskiej Fabryki Mebli, w której wdrażany jest obecnie plan restrukturyzacyjny. Miniony kwartał był także słaby dla Swarzędzkiej Fabryki Krzeseł. Była to jedyna spółka w grupie, która miała niewystarczający poziom zamówień.

Ale w drugim kwartale były też sygnały poprawy. Zysk brutto Swarzędza ze sprzedaży zbliżył się do 3,1 mln zł i był wyższy o 79 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem. O 30 proc. lepszy był wynik netto na sprzedaży. Na podkreślenie zasługuje także wysoki eksport, który stanowił ponad 43 proc. ogólnej sprzedaży.

Przedstawione pod koniec czerwca prognozy sugerują, że w kolejnych kwartałach może być lepiej. Jednak warunkiem tego ma być przeprowadzenie nowej emisji akcji, której wartość szacowana jest na 16 mln zł. Od podwyższenia kapitału Swarzędz w dużej mierze uzależnia osiągnięcie dynamiki przychodów w tym roku na poziomie 27 proc., marży brutto ze sprzedaży wysokości 23 proc. i 5-proc. rentowności netto. W I półroczu było to odpowiednio 26, 16 oraz 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swarzędz stać na lepsze wyniki