Czytasz dzięki

Świadoma Polska

Sebastian Wach
opublikowano: 22-10-2020, 22:00

Rozmowa z prezesem zarządu Viessmann Sebastianem Walerysiakiem o projekcie "Świadomi Klimatu"

Można powiedzieć, że VIESSMANN to światowy lider branży grzewczej, czy zgadza się Pan z taką opinią?

Sebastian Walerysiak

— Bardzo miło mi słyszeć, że tak postrzega Pan naszą firmę. Mamy ogromną ambicję i właśnie w taki sposób chcemy być postrzegani.

„Świadomi Klimatu” to projekt, którego znaczenie jest niezwykle dogłębne w tych czasach.

— Tak, ponieważ niestety świadomość zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka jest w Polsce wciąż na niskim poziomie. Misją Fundacji „Świadomi Klimatu” jest propagowanie proekologicznych metod ograniczania ilości zanieczyszczeń i zagospodarowania odpadów. Fundacja wspiera działalność na rzecz zainicjowania procesu zmian gospodarczych, cywilizacyjnych i kulturowych tak, by ludzie mogli cieszyć się zdrowym środowiskiem naturalnym. Zajmuje się promowaniem zdrowego stylu życia, ekologii i ochrony środowiska oraz edukacją.

To ukierunkowanie w budowanie świadomości przyszłych pokoleń?

— Świadomości ekologicznej i ogólnej. Kilkanaście lat temu Kraków zaczął mówić o problemie smogu. Choć smog dokuczał mieszkańcom, nie likwidowali palenisk węglowych. Dlaczego? Bo nie mieli świadomości, z jakim zagrożeniem się to wiąże. Pomogła dopiero kilkuletnia kampania edukacyjna, w której braliśmy aktywny udział, m.in. na rynku w Krakowie, i w różnego rodzaju instytucjach, pokazująca, jak bardzo smog szkodzi, oraz program dofinansowania wymiany palenisk węglowych.

Bardzo istotna jest ciągłość działania?

— Poziom wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie zmian klimatu i ochrony środowiska naturalnego, mimo że rośnie, nadal wymaga dużej poprawy. Dopóki nie ma świadomości zagrożeń, jakie niesie z sobą degradacja środowiska oraz nie dostrzegamy ich bezpośredniegowpływu na jakość życia każdego z nas, dopóty nie będzie to znajdowało odzwierciedlenia w naszych postawach i zachowaniach.

Co będzie sukcesem tego projektu?

— Niemal każdy z nas uważa, że zmiany klimatu są poważnym problemem. Obawiamy się skutków tych zmian. Dostrzegamy, że troska o środowisko to troska o zdrowie człowieka. Uważamy nawet, że ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarki kraju. Jednak, gdy Polacy mają wskazać dziedziny, w których są najważniejsze dla kraju problemy do rozwiązania, jedynie nieliczni wskazują ochronę środowiska. Tylko połowa Polaków uważa, że Polska jak najszybciej powinna zacząć redukować emisję gazów cieplarnianych — to tylko niektóre z wniosków badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Sukcesem tego projektu będzie społeczna presja zmian i świadomość, że skutki naszych decyzji dziś mają znaczenie dla następnych pokoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Wach

Polecane