Czytasz dzięki

Świat gra o jakość

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 11-04-2019, 22:00

O popularności polskich spółek z sektora gier komputerowych wśród inwestorów nie trzeba nikogo przekonywać.

ARKADIUSZ BEBEL

zarządzający Quercus TFI

W odpowiedzi na tę popularność GPW zdecydowała się stworzyć indeks sektorowy — WIG.Games, który od początku roku wzrósł o… prawie 50 proc. Główne zalety sektora to globalny charakter sprzedaży i wysoka dźwignia operacyjna (koszt krańcowy sprzedaży dodatkowej kopii gry jest niewielki). Należy również wspomnieć o rosnącej liczbie graczy (mierzonej np. sprzedażą konsoli), a także skoku jakościowym — gry obecnie są nieporównywalnie lepsze niż kilkanaście lat temu.

Wszystko to sprawia, że rynek gier, który historycznie był mniejszy niż np. książek, kina i muzyki, jest obecnie największym segmentem światowego rynku rozrywki z roczną sprzedażą 122 mld USD. Rozwijana jest też technologia streamingu gier — w ostatnim czasie głośno było o platformie Google Stadia, ale nie należy zapominać o takich spółkach rozwijających tę technologię, jak np. Roblox. W segmencie dystrybucji jest presja na stawki. Trudno wyobrazić sobie lepsze otoczenie rynkowe dla producentów gier.

Tymczasem notowania globalnych producentów gier, Electronic Arts, Take Two i Activision Blizzard, od kilku miesięcy są w trendzie spadkowym, a akcje są wyceniane o kilkadziesiąt procent poniżej historycznych szczytów. Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżniają się polscy producenci na czele z CD Projektem, którego notowania zbliżone są do historycznych szczytów. Słabość globalnych producentów gier wynika częściowo z rosnącej konkurencji. Czas, którzy gracze mogą przeznaczyć na rozrywkę, jest ograniczony i w wielu przypadkach wybierają oni najlepszej jakości gry.

CD Projekt z nich słynie, pozostaje trzymać kciuki, żeby Cyberpunk 2077 nie rozczarował graczy i konsekwencji inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu