Świat oddycha truciznami

DI
opublikowano: 27-09-2016, 22:00

Dziewięć na 10 osób żyje w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do występowania m.in. udarów, chorób serca i raka płuc

Dziewięć na 10 osób żyje w otoczeniu, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do występowania m.in. udarów, chorób serca i raka płuc — poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie przygotowanym we współpracy z brytyjskim uniwersytetem w Bath. Zanieczyszczonym powietrzem, przekraczającym ustalone przez WHO normy, określające limity drobnych cząstek stałych (PM2,5), oddycha 92 proc. mieszkańców Ziemi. Dotyczy to przede wszystkim Azji Południowo-Wschodniej, krajów położonych we wschodniej części Morza Śródziemnego i zachodniego Pacyfiku.

Z wyjątkiem obu Ameryk w pozostałych regionach mniej niż 20 proc. ludności żyje w miejscach, w których jakość powietrza nie przekracza norm WHO. Według raportu, zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do około 3 mln zgonów rocznie. Prawie 90 proc. przypada na kraje o niskim lub średnim dochodzie, a dwa na trzy zgony na regiony Azji Południowo-Wschodniej i zachodniego Pacyfiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane