Czytasz dzięki

Świat odkrył Kraków - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 08:30

Czeska praga jest już niemodna. Świat odkrywa Kraków. W najbardziej znanych miejscach miasta języka polskiego prawie nie słychać - pisze "Rzeczpospolita".

Czeska praga jest już niemodna. Świat odkrywa Kraków. W najbardziej znanych miejscach miasta języka polskiego prawie nie słychać - pisze "Rzeczpospolita".

"Czuję się tu wspaniale. Piękne zabytki, zieleń Plant, godzinami można włóczyć się po setkach knajpek z tanią i świetną kuchnią różnych krajów. Chłonąć nastroje żydowskiej dzielnicy Kazimierz, jakich nie ma nigdzie indziej" - wzdycha z zadowoleniem Lior, student z Brukseli. W pubie Flower Power na Kazimierzu wraz z nim eksperymentują z polskimi drinkami Angielka Zoe, Włoszka Sara i Szkot Duncan. O Krakowie mówią z entuzjazmem jako o niezwykłym odkryciu - dodaje gazeta.

"W Niemczech modne są weekendowe wyjazdy do Krakowa. Na zakupy oraz aby pooddychać atmosferą tego miasta" - opowiada Karin z Hamburga. Była u fryzjera, kupiła w Sukiennicach trzy komplety drewnianych szachów. Angielka Zoe zachwyca się Muzeum Galicji, w księgarni kupiła "Imperium" Kapuścińskiego w przekładzie angielskim. Wybiera się teraz do Kopalni Soli w Wieliczce.

"W ciągu siedmiu miesięcy przyjechało do nas 534 tysięcy turystów. O 23 procent więcej cudzoziemców niż rok temu" - z dumą oznajmia rzeczniczka kopalni Monika Mazur.

"W tym roku turystów będzie więcej o 25 procent, choć już w ubiegłym zanotowaliśmy 20-procentowy wzrost" - mówi dziennikowi Grażyna Leja, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. turystyki. Oznacza to, że miasto odwiedzi prawie 10 mln osób, z czego niemal 2 mln to turyści, którzy spędzą w Krakowie  co najmniej jedną noc - 70 proc. z nich to cudzoziemcy - informuje "Rzeczpospolita".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane