Świat ucieka nam w majątkowym wyścigu

  • Jacek Kowalczyk
23-09-2014, 00:00

Świat coraz wyraźniej staje na nogi po kryzysie finansowym.

Z danych, które zebrała firma Allianz, na koniec 2013 r. majątek gospodarstw domowych 50 gospodarek świata objętych badaniem wynosił łącznie 118,3 bln EUR i był o 9,3 proc. wyższy niż przed rokiem (nie wliczano do niego nieruchomości). To najwyższa dynamika od 2003 r. Statystyczny mieszkaniec analizowanych państw dysponował majątkiem wartym 24,1 tys. EUR — głównie posiadał oszczędnościbankowe (43 proc.), aktywa funduszy emerytalnych (33 proc.) i akcje spółek (18 proc.).

Miał jednak też 6,5 tys. EUR długu, dlatego jego aktywa finansowe na czysto (netto) wyniosły 17,6 tys. EUR. Polska na tym tle wypada dość blado. Majątek brutto mieszkańca Polski to średnio 9,68 tys. EUR (40,5 tys. zł), a netto, po odjęciu długu, 5,95 tys. EUR (24,9 tys. zł). Spośród krajów UE za nami są tylko Bułgaria, Słowacja, Rumunia i Łotwa, a ze wszystkich 50 gospodarek objętych badaniem zajmujemy 33. miejsce.

Co gorsza, w ubiegłym roku majątkowy dystans do reszty świata jeszcze wzrósł. Majątek Polaków powiększył się o 7,6 proc., czyli dynamika była o 1,7 pkt. proc. niższa niż średnia dla przebadanych państw. W Europie Środkowej i Wschodniej też tracimy pozycję — tutaj wartość majątków wzrosła średnio o 11,2 proc. Na szczęście, udało nam się trochę odrobić dystans do Europy Zachodniej, bo tu aktywa gospodarstw domowych powiększyły się tylko o 5,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Świat ucieka nam w majątkowym wyścigu