Świat według Powella

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 18-03-2021, 09:19

Wczorajsze posiedzenie Fed w zasadzie nie przyniosło wielu zmian. Niemniej rynki zareagowały pozytywnie – indeksy w USA odnotowały kolejne rekordy, złoto zyskało, dolar stracił. Prezes Fed maluje przyszłość amerykańskiej gospodarki w różowych barwach. Pytanie jednak, czy nie jest to przesadny optymizm.

O zmianie polityki pieniężnej nie mogło być mowy, Fed już obecnie „jedzie z gazem w podłodze” od roku czasu, skupując obligacje za średnio 120 mld USD miesięcznie i oczywiście utrzymując zerowe stopy procentowe. Natomiast rynek zainteresowany był tym, jak Fed i szczególnie Powell odniesie się do rosnących rentowności obligacji. Wiadomo było, że ze względu na ogromny pakiet fiskalny Fed będzie musiał podnieść projekcje dotyczące wzrostu. Część rynku zastanawiała się zatem, czy jednocześnie nie zasugeruje nieco wcześniejszej podwyżki stóp procentowych.

Materiały pokazały, że znalazło się kilku członków widzących podwyżkę już w przyszłym roku, ale przekaz Powella na konferencji był jasny – żadnych podwyżek przynajmniej do końca 2023 roku. Również prognozy zostały sporządzone w bardzo sprytny sposób. Podniesiono prognozę wzrostu, obniżono prognozę stopy bezrobocia i nieco podniesiono prognozę inflacji. Ta ostatnia jest kluczowa – nowa prognoza nadal widzi inflację blisko 2%. Czyli przez Fed jest taki – będzie idealnie: szybki wzrost, ale inflacja blisko celu, co pozwoli nam na utrzymanie skrajnie ekspansywnej polityki. Niestety wygląda to trochę na koncert życzeń. Już wcześniej wskazywałem na to, że bankierzy centralni od dawna nie mówią tego co myślą, a to, co rynek chciałby usłyszeć i Fed wchodzi tu w nowy wymiar, rysując bajkowe prognozy. Jeśli się sprawdzą, wszyscy będą bić brawo. Co jednak jeśli inflacja będzie bliżej 3%?

Rynek na razie się tym nie przejmuje – „chwilo trwaj”, chciałoby się powiedzieć. Może za wyjątkiem polskiego rynku, gdzie zarówno WIG20, jak i złoty, rażą słabością. Ten pierwszy to tylko po części efekt nowego „lockdownu”, a po części efekt Allegro, które pozyska dodatkowy kapitał. Pokazuje to niestety wady małego indeksu – gdy wchodzi do niego nowa, wysoko wyceniona spółka, może paradoksalnie indeksowi (i co gorsza inwestorom stosującym pasywną strategię) zaszkodzić. Razi szczególnie słabość względem niemieckiego DAX30, który bije rekordy po tym, jak inwestorzy rzucili się na akcje VW (który z kolei rzucił wyzwanie Tesli).

W czwartek potencjalnie najważniejszym wydarzeniem jest posiedzenie Banku Anglii (decyzja o 13:00), który jednak nie zmieni parametrów polityki, a to oznacza, że ciekawsza już może być decyzja Banku Turcji, gdzie oczekiwana jest podwyżka z 17 do 18%! Złoty rozpoczyna czwartkowy handel od osłabienia. O 8:40 euro kosztuje 4,6047 złotego, dolar 3,8517 złotego, frank 4,1595 złotego, zaś funt 5,3795 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane