Świat zwróci uwagę na Chiny

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 12-10-2017, 22:00

W ostatnim czasie w obszarze polityki w centrum zainteresowań była Europa, ale w przyszłym tygodniu oczy inwestorów zwrócą się w kierunku Chin. Kongres Partii Ludowej w takim wydaniu odbywa się tylko raz na 5 lat, dlatego jego decyzje są mocno wyczekiwane. Wpływ na rynki nie jest już jednak tak oczywisty.

Wymiar Kongresu rozpoczynającego się 18 października, a kończącego przemówieniem prezydenta Xi tydzień później będzie przede wszystkim polityczny. Mówi się, że posłuży on prezydentowi (który zostanie wybrany na drugą kadencję) do umocnienia władzy. Media spekulują nie o tym, jakie Xi Jinping ma szanse, ale o tym, ile swoich ludzi umieści w partyjnych komitetach. Sam Xi może zasygnalizować chęć zerwania z tradycją dwukadencyjności. Kongresowi towarzyszy wiele nietypowych działań i nakazów. Krytycy władzy dostali nakazy opuszczenia Pekinu na czas kongresu, wielu osobom zabroniono udzielania wywiadów zagranicznym mediom, a fabryki i huty mają na ten czas przerwać działalność, aby zjazd odbywał się przy czystym niebie! Kongres będzie zatem bardziej pewnego rodzaju ceremonią wieńczącą trwające od długiego czasu procesy polityczne. Czy zatem może mieć on znaczenie dla rynków?

Kongres chińskiej partii.
Zobacz więcej

Kongres chińskiej partii. Fot. REUTERS-Damir Sagolj-Forum

Chiny mają gigantyczne znaczenie dla globalnej gospodarki. Patrząc na wkład do światowego wzrostu gospodarczego, to znaczenie jest większe niż Stanów Zjednoczonych czy Unii Europejskiej. Podobną rolę Chiny odgrywają w światowym handlu, niewiele mówi się o tym, że świetna koniunktura w Europie w tym roku (cóż, EBC woli przypisywać to swoim działaniom) jest po części efektem ogromnego wzrostu wolumenów eksportu do Państwa Środka. Dlatego polityka gospodarcza ma niebagatelny wpływ na gospodarkę i rynki. Władzom w Pekinie jak dotychczas udało się utrzymać wysoki wzrost gospodarczy w tej dekadzie, w dużej mierze za pomocą trzech impulsów kredytowych: w 2009, 2012 i 2015 r.

Władze reagowały mocnym luzowaniem, zawsze gdy widziały wyraźne pogorszenie koniunktury. Impuls wysłany z końcem 2015 r. „dowiózł” koniunkturę do kongresu, ale już ostatnie dane pokazują coś niepokojącego. Każda z kolejnych stymulacji windowała poziomy zadłużenia na coraz wyższe, wydawałoby się nierealistyczne poziomy. Inwestorzy zasadniczo stawiają sobie dwa pytania: czy władze pozwolą na pewne schłodzenie koniunktury po zakończeniu kongresu? A jeśli nie, gdzie jest granica ekspansji monetarnej w Chinach?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień CFA, główny ekonomista XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu