Świąteczna sesja na Wall Street bez większych zmian

opublikowano: 22-04-2003, 07:47

W poniedziałek, gdy europejskie giełdy były nieczynne z powodu Świat Wielkanocnych, notowania na Wall Street przebiegły również w świątecznej atmosferze. W centrum uwagi znalazły się kolejne spółki, publikujące wyniki kwartalne, na czele ze składnikami Dow Jonesa – koncernami Merck i 3M. Jednak aktywność rynku była ograniczona, a główne indeksy zakończyły dzień minimalnymi spadkami. Na zamknięciu Dow Jones stracił 0,1 proc., Nasdaq potaniał o 0,08 proc., a Standard&Poor’s stracił 0,18 proc.

W poniedziałek gracze skupili uwagę na koncernach Merck i 3M, wchodzących w skład indeksu Dow Jones 30. Merck & Co, trzeci na świecie koncern farmaceutyczny, zyskał 1,91 proc. Spółka poinformowała, że jej zysk kwartalny wzrósł o 5 proc., do 1,71 mld dolarów, dzięki dobrej sprzedaży leków na nadciśnienie i osteoporozę - Cozaar i Hyzaar. Jednak koncern poinformował też, że zanotował duży spadek sprzedaży leku na reumatyzm o nazwie Vioxx. Sektor farmaceutyczny będzie przeciągał uwagę rynku również na wtorkowej sesji – inwestorzy czekają na wyniki kolejnych producentów leków Eli Lilly i Pfizera.

O 0,1 proc. potaniały akcje koncernu 3M, producenta miedzy akcesoriów biurowych i komputerowych. Konglomerat poinformował w poniedziałek o poprawie sprzedaży o 11 proc. do 4,32 mld dolarów i wzroście zysku netto do 502 mln dolarów. Po zamknięciu sesji lepsze od oczekiwań wyniki podał operator telekomunikacyjny Sprint.

Rynek już nie zwraca uwagi na doniesienia z Iraku, gdzie alianci maja ogłosić zakończenie wojny. Całkowitą uwagę inwestorów skupią w najbliższych dniach raporty amerykańskich blue chipów, które po pierwszym tygodniu publikacji pokazują skuteczność cięcia kosztów w spółkach. W ciągu ubiegłego, skróconego tygodnia Dow Jones wzrósł o 1,6 proc., Nasdaq o 4,9 proc., a S&P 500 o 2,9 proc. Do wzrostów przyczynił się koniec wojny w Iraku, jednak kluczową rolę odegrały wyniki kwartalne. Lepsze od oczekiwań dane przekazały m.in. dwa czołowe amerykańskie banki - Citigroup i Bank of America oraz technologiczni giganci - Microsoft, IBM i Intel.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świąteczna sesja na Wall Street bez większych zmian