Świąteczne rekordy na Wall Street

Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 22-11-2017, 17:26

Podczas wczorajszej sesji udało się ustanowić nowe rekordowe poziomy większości indeksów na Wall Street.

Wzrosty na indeksach to głównie efekt spółek technologicznych oraz dobrych nastrojów przed obchodami Święta Dziękczynienia. Ze względu na to święto Wall Street nie będzie działać jutrzejszego dnia, natomiast w piątek handel będzie skrócony, po czym wszyscy Amerykanie ruszą na szalone wyprzedaże, które odbywają się w tzw. "Black Friday". 

Spółki technologiczne były jednym z powodów osiągnięcia rekordowych poziomów na indeksie S&P 500. Wczoraj indeks ten pokonał poziom 2600 punktów i jak pokazują prognozy jednego z najważniejszych banków inwestycyjnych na świecie, Goldman Sachsa, hossa utrzyma się na Wall Street jeszcze przez dłuższy czas. Będzie to wynik rosnących zysków spółek, co jest po części związane z dobrą kondycją gospodarki zaś z drugiej strony regulacjami nowej administracji. Od przyszłego roku oczekuje się efektywnego wejścia cięcia podatku CIT, który ma został obniżony z 35% do 20%. Co więcej, spółki będą mogły jednorazowo sprowadzić swoje zyski zza granicy po obniżonym podatku, co może dodać nieco wigoru na amerykańskiej giełdzie. Niemniej obecnie obserwujemy bardzo silne zadłużenie amerykańskich spółek, które w tym momencie sięgnęło poziomów z ostatniego kryzysu finansowego. Spółkom będzie w tym momencie trudniej ze względu na zmiany podatkowe, które uniemożliwią po części odpisów z tytułu płatności odsetek od długu korporacyjnego. Niemniej, spółki będą mogły zatrzymywać większą część przychodów, co oczywiście dobrze wróży kontynuacji wzrostom. 

Nastroje na globalnych parkietach są całkiem niezłe i nawet ryzyko polityczne w Niemczech nie utrzymało indeksu DAX długo poniżej 13 tys. punktów. DAX jako jeden z nielicznych indeksów traci dzisiejszego dnia, choć utrzymuje się stosunkowo wysoko. Najgorszym możliwym rezultatem ostatnich wydarzeń będzie zwołanie nowych wyborów w Niemczech, jednak takie ryzyka do tej pory służyły jedynie do realizacji zysków przez inwestorów, co było następnie bazą do budowania nowych wzrostów do historycznych szczytów. Po godzinie 16:30 DAX tracił 0,49%, CAC 40 wzrastał o 0,26%, natomiast FTSE 100 zyskiwał 0,48%. Na Wall Street w oczekiwaniu przed publikacją raportu z ostatniego posiedzenia FOMC, S&P 500 traci 0,08%, DJIA jest w odwrocie o 0,13%, natomiast Nasdaq zniżkuje zaledwie 0,03%. 

Dobre dane z polskiej gospodarki przekładały się również na dobre nastroje na giełdzie. Dzisiaj jednak sesja może zakończyć się mieszanie. WIG20 balansuje blisko wczorajszego zamknięcia, napędzany z jednej strony głównie bankami, zaś z drugiej strony ciągnięty w dół przez spółki energetyczne, surowcowe, czy na samym końcu telekomunikacyjne. WIG20 na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem traci 0,07%. 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane