Świąteczny spokój na rynku walutowym

Joanna Pluta
21-12-2009, 18:07

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym była jedną ze spokojniejszych w tym roku. Notowania EUR/PLN praktycznie przez cały dzień oscylowały wokół poziomu otwarcia, czyli 4,1900 zł za euro, a kurs USD/PLN pozostawał w pobliżu wartości 2,9200.

Konsolidował się również eurodolar – EUR/USD nie wychodził poza przedział 1,4300 – 1,4360.

Przyczyną tego stanu rzeczy był brak istotnych doniesień makroekonomicznych zarówno z kraju, jak i ze świata. Po ostatnich dość zmiennych sesjach inwestorzy potrzebowali takiego dnia jak dziś. Nastroje na rynku były jednak pozytywne, o czym świadczyć mogą wyniki większości europejskich indeksów, które zamknęły się na plusach. W optymistycznych nastrojach rozpoczęła się również sesja za Oceanem.

Jedynym ciekawszym wydarzeniem była dzisiejsza decyzja banku centralnego Węgier w sprawie stóp procentowych – władze monetarne tego kraju zdecydowały się na obniżkę kosztu pieniądza o 25 pb do poziomu 6,25%. Informacja ta zaskoczyła inwestorów, oczekujących cięcia wysokości 50 pb. Decyzja banku przyczyniła się do lekkiego umocnienia forinta, pozostając bez wpływu na pozostałe waluty regionu. W środę poznamy stanowisko Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych; w tym przypadku jednak prawdopodobieństwo zaskoczenia inwestorów jest praktycznie zerowe – na rynku oczekuje się, iż RPP pozostawi koszt pieniądza w Polsce na niezmienionym poziomie.

Jutrzejszy kalendarz makroekonomiczny jest już zdecydowanie bardziej bogaty w publikacje niż dzisiejszy, zmienność kursów walut przed nadchodzącymi Świętami wciąż jednak może utrzymywać się na niskim poziomie.

Joanna Pluta
Departament Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Świąteczny spokój na rynku walutowym