Świąteczny tydzień powinien przynieść stabilizację na rynkach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-03-2005, 17:49

Mijający nerwowy tydzień przyniósł uspokojenie na rynkach walutowych. Analitycy przewidują, że przedświąteczny nastrój powinien ostudzić emocje, przynieść stabilizację i przemyślenia przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zaplanowanym na koniec marca.

Mijający nerwowy tydzień przyniósł uspokojenie na rynkach walutowych. Analitycy przewidują, że przedświąteczny nastrój powinien ostudzić emocje, przynieść stabilizację i przemyślenia przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zaplanowanym na koniec marca.

    W piątek po południu za euro płacono 4,039 zł, a za dolara 3,04 zł.  "W ciągu dnia było spokojnie, niewiele się działo, rynek musiał złapać oddech po skokach" - powiedział dealer Raiffeisen Bank Marcin Żółtaniecki.

    Po ostatnim osłabieniu złotego sytuację na rynku uspokoiły dane makro, które GUS opublikował w czwartek. Wynika z nich, że ceny producenta (PPI) wzrosły o 3,4 proc., czyli mniej niż oczekiwano (3,7 proc.). Tymczasem produkcja przemysłowa wzrosła o 2,1 proc. (tu oczekiwano wzrostu 2,7 proc.).

    W opinii uczestników rynku te dane nie pozostawiają już wątpliwości, że RPP obniży stopy procentowe.

    Andrzej Wojtyna, członek RPP powiedział w czwartek PAP, że Rada będzie musiała odpowiedzieć na pytanie, o ile może obniżyć stopy procentowe, a nie, czy w ogóle je obniżać.

    Według analityków, nadchodzący tydzień, ostatni przed posiedzeniem RPP zaplanowanym na 29-30 marca, powinien przynieść stabilizację kursu.

    Halina Wasilewska-Trenkner z RPP powiedziała, że złoty może się deprecjonować do poziomów z 1999 i 2000 roku, a deprecjacja będzie ograniczała spadek inflacji.

    "Istotnym czynnikiem może być decyzja RPP. Wydaje się, że jest nieuniknione cięcie stóp. Pytanie o ile; jeżeli będzie to 0,25 pkt proc. to złoty powinien się umocnić i oczekiwania na dalsze obcięcie stóp będą większe; większa obniżka powinna uspokoić sytuację" - powiedział Żółtaniecki.  

    Piątek przyniósł również uspokojenie na rynku długu, gdzie rentowności lekko spadły.

    Rentowność obligacji dwuletnich wynosiła 5,40 proc., pięcioletnich 5,56 proc., a dziesięcioletnich 5,62 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane