Światła na Azoty po wejściu do MSCI

  • Michał Błasiński
opublikowano: 08-02-2013, 00:00

Zdaniem analityków Wood & Co., wejście tarnowskiej spółki do indeksu MSCI Poland da silny impuls do zwyżek.

Specjaliści czeskiego biura maklerskiego zakładają, że pojawienie się Azotów w portfel MSCI Poland zmobilizuje rynek do zwiększenia zakupów. Wood & Co zakłada, że już dzisiaj po południu władze MSCI opublikują oficjalny komunikat, w którym poinformują o włączeniu w trybie nadzwyczajnym papierów w skład indeksu — w takim wypadku akcje „wskoczą” do portfela po pięciu dniach roboczych. Ale uwaga — Arkadiusz Chojnacki, szef analityków w Ipopema Securities, choć potwierdza, że decyzja jest pewna, to może być jednak odwleczona w czasie.

— Spodziewamy się, że Azoty wejdą do indeksu po zamknięciu ostatniej sesji w lutym. W związku z tym oczekujemy napływu kapitału zwłaszcza ze strony globalnych funduszy inwestycyjnych. Szacujemy, że dodatkowy popyt wyniesie około 55 mln USD — tłumaczy Arkadiusz Chojnacki.

Awans Azotów w giełdowej hierarchii to konsekwencja tego, że od dziś zasymilowane zostaną prawa do akcji serii D, co zwiększy wartość akcji spółki, znajdujących się w wolnym obrocie. Analitycy Wood & Co. uważają, że ostatnie osłabienie notowań to znak, że inwestorzy jeszcze nie zdyskontowali zasilenie indeksu. Potwierdzeniem mają być niewielkie obroty.

O tym, że rynek potrafi docenić udział konkretnego podmiotu w portfelu MSCI, świadczy przykład dwóch rosyjskich spółek — Magnitu oraz OGK-4. Notowania obydwu intensywnie drożały po podaniu informacji, że wejdą do portfela indeksu. Analogiczne sytuacje zdarzały się także na polskich papierach. Przykładem jest Eurocash, który 31 maja 2012 r. zasilił MSCI Poland. W tym dniu obroty były 12-krotnie większe niż w ciągu całego miesiąca.

W trakcie kolejnych siedmiu sesji walory zdrożały o 18 proc. Jednak Łukasz Siwek z Millennium DM studzi emocje. Ekspert podkreśla, że wejście do portfela MSCI zazwyczaj sprzyja notowaniom, ale w przypadku Azotów nie należy spodziewać się fajerwerków. MSCI Poland może nie być jedynym indeksem, do którego awansuje spółka z Tarnowa. Prezes Jerzy Marciniak liczy na wejście do WIG20 jeszcze przed końcem tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy