Światło bez tajemnic

Magdalena Laskowska
31-08-2005, 00:00

Był akademickim wicemistrzem Polski w judo, dzisiaj gra w golfa — zwłaszcza podczas biznesowych rozmów.

Marian Okoń zainteresował się techniką świetlną podczas studiów na Politechnice Warszawskiej. Dwa największe autorytety w tej dziedzinie, wykładowcy prof. Tadusz Oleszyński i prof. Jerzy Bąk, zarazili go swoją pasją — został na uczelni.

— Zgłębiałem wiedzę szczególnie z dziedziny oświetlania wnętrz. Zrobiłem doktorat z metod obliczania oświetlenia we wnętrzach. To wtedy światło na dobre zagościło w moim życiu i ta przygoda trwa do dzisiaj — opowiada Marian Okoń.

16 lat wykładał na Politechnice Warszawskiej w Zakładzie Techniki Świetlnej na Wydziale Elektrycznym. Pracował też naukowo na Uniwersytecie Berlińskim i Karlsruhe. W tym czasie współpracował z najlepszymi koncernami oświetleniowymi w Europie. Ich przedstawiciele namówili go do rozpoczęcia działalności komercyjnej w Polsce, zapewniając dobre warunki handlowe i sprzedaży na naszym rynku ich produktów.

I tak to się zaczęło...

W 1991 r. powstał Luxmat, firma, która oferuje kompleksowe usługi oświetleniowe. Projekty dopasowane są do potrzeb poszczególnych inwestycji.

Wkład założycielski był niewielki. Największe znaczenie miało wsparcie zewnętrzne, dobre warunki kredytowe od zachodnich partnerów. Spółka kupowała towar tylko na potrzeby konkretnych projektów, dla sprawdzonych inwestorów.

— Znalazłem partnera finansowego — Piotra Kantorskiego, prowadzącego już działalność gospodarczą. Cztery lata temu dołączył do nas kolejny wspólnik, Tomasz Kozłowski, który odpowiada za wszystkie kwestie związane z produkcją — mówi Marian Okoń.

Pierwsze kroki

— Na początku działalności oferowaliśmy klientom instalacje oświetleniowe naszego zachodniego partnera. Jednocześnie starałem się edukować bardzo świeży polski rynek. Komunikowałem się ze środowiskiem m.in. za pomocą publikacji w prasie (branżowej i tej docierającej do inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych). Powstałe wtedy artykuły to instruktaże dla tworzących się wówczas firm oświetleniowych — wspomina Marian Okoń.

Luxmat organizował wówczas niezbyt popularne seminaria i spotkania będące formą edukacji środowiska. Wprowadził obowiązujące do dziś kanony współpracy z klientem, np. obliczenia oświetleniowe w ramach opracowywania projektu. Pierwsze duże realizacje Luxmatu to m.in.: siedziba NBP w Warszawie, Centrum Finansowe Puławska, siedziby urzędów państwowych.

Gdy na rynku pojawiła się konkurencja, firmy: Aga-Light, Plexiform, postanowił obniżyć ceny. Na przełomie 1994 i 1995 r. rozpoczął współpracę z przedsiębiorstwem Tech-Lamp, producenta opraw oświetleniowych.

— Dzięki temu mogliśmy wprowadzić oferować klientom systemy mieszane — rozwiązania oświetleniowe wymagające wysokiej technologii pochodziły od naszych zagranicznych partnerów, natomiast produkty podstawowe — z naszej produkcji. Na początku proporcje były takie — 80 proc. stanowił import, 20 proc. nasza produkcja. Teraz są one odwrotne. Przykład? Nasza obecna realizacja — budynek Rondo 1 w Warszawie, w którym znajdzie się kilkanaście tysięcy naszych opraw — tłumaczy Marian Okoń.

W 2002 r. Luxmat wchłonął firmę Tech-Lamp z jej fabryką w Górze Kalwarii, którą gruntownie zmodernizował.

Obecnie firma ma nowoczesny park maszynowy, pozwala na realizację indywidualnych projektów opraw oświetleniowych. Spółka idzie w kierunku przejmowania kompleksowych zadań inwestycyjnych w zakresie oświetlenia i elektryki. Realizowanie tej koncepcji jest możliwe dzięki współpracy z niezależnymi spółkami: Luxmat Telecom (sieci strukturalne, instalacje niskiego napięcia), w której prezes Okoń posiada udziały, oraz Luxmat Elektronika (produkuje komponenty elektryczne i elektroniczne na potrzeby naszej produkcji). Spółki te mają siedziby w budynkach Luxmatu w Warszawie i Górze Kalwarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Światło bez tajemnic