Światowa produkcja stali rośnie, polska produkcja spada

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-11-2005, 16:12

Światowa produkcja stali w trzech kwartałach tego roku wzrosła o 6 proc.; w Polsce produkcja spadła w tym czasie o ponad 23 proc. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) ocenia jednak, że fazę spadku polskie huty mają już za sobą.

Światowa produkcja stali w trzech kwartałach tego roku wzrosła o 6 proc.; w Polsce produkcja spadła w tym czasie o ponad 23 proc. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) ocenia jednak, że fazę spadku polskie huty mają już za sobą.

    Tegoroczna produkcja wyniesie prawdopodobnie 8,5-8,8 mln to, wobec 10,6 mln ton w rekordowym roku ubiegłym.

    Podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach, poświęcone m.in. perspektywom hutnictwa, prezes HIPH Romuald Talarek podkreślił, że na świecie nie widać osłabienia koniunktury na wyroby stalowe. Produkcja stali rośnie, a obawy wytwórców bardziej niż brak popytu mogą budzić rosnące ceny surowców.

    "W zakresie produkcji nie ma powodów do wielkiego niepokoju, najgorsze mamy za sobą. Jednak huty będą musiały zmienić filozofię działania. Dziś nie chodzi głównie o ilość wyprodukowanej stali, ale przede wszystkim liczą się efekty ekonomiczne. Producenci będą musieli także sprostać coraz ostrzejszym normom ochrony środowiska" - powiedział prezes.

    Jego zdaniem, tegoroczna struktura importu i eksportu wyrobów hutniczych będzie prawdopodobnie podobna do ubiegłorocznej. Bilans obrotów handlowych jest niekorzystny dla Polski ze względu na wciąż rosnący import, który zaspokaja połowę krajowego zużycia stali.

    Za najważniejsze obecnie zadanie dla polskiego hutnictwa Talarek uznał inwestycje prowadzące do zmiany struktury produkcji, aby można było zastąpić rosnący import wyrobów wysoko przetworzonych, głównie blach dla przemysłu samochodowego, stoczniowego i AGD, krajową produkcją. Po ośmiu miesiącach tego roku polski eksport wyniósł 2,6 mln ton (spadek o 19 proc.), a import zbliżył się do 2,9 mln ton (wzrost o 10 proc.).

    Według wstępnych danych HIPH, w ciągu trzech kwartałów 2005 światowa produkcja wzrosła o 6 proc. i wyniosła 818,9 mln ton. Tradycyjnie największy wzrost, o 17 proc., zanotowano w Azji, z czego 27 proc. w Chinach i 15 proc. w Indiach. W rozszerzonej UE spadek wynosi 4 proc., a w starej UE 3 proc. Oprócz Polski, spadek nastąpił m.in. w Czechach (o 16 proc.), Belgii (10 proc.), Francji (7 proc.), Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech (po 5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane