Światowe giełdy poddają się głębokiej przecenie

WST
16-08-2007, 12:19

Przecena akcji na światowych giełdach nasila się. Po środowym fatalnym finiszu notowań na Wall Street, spadki - największe od roku - stały się rano udziałem parkietów w Azji. Indeks giełdy w  Seulu stracił najwięcej od pięciu lat (6,9 proc.), a handel był w trakcie sesji wstrzymywany. Korekta sięgała bowiem nawet 10 proc.

Silne korekta jest także udziałem głównych rynków na Starym Kontynencie. Spadają również kontrakty na amerykańskie futures. W godzinach południowych trzy największe parkiety regionu Londyn, Paryż i Frankfurt - mierzone najważniejszymi indeksami, tracą sporo ponad 2,5 proc. każdy.

A wszystko z powodu odżycia obaw związanych z kondycją sektora kredytowego, po załamaniu jakie miało miejsce na amerykańskim rynku ryzykownych pożyczek hipotecznych. Inwestorzy i analitycy prognozują, że może to niekorzystnie przełożyć się na wyniki spółek i doprowadzić do ogólnoświatowego spowolnienia gospodarczego. W związku z tym gracze przenoszą środki w kierunku bezpieczniejszych papierów dłużnych. Obligacje rosną na niemal wszystkich rynkach.

Silne wahania notują przy tym waluty. Kurs japońskiego jena wzrósł w stosunku do dolara do najwyższego od pięciu miesięcy poziomu. Widać odpływ kapitałów w tzw. rynków rozwijających się. Cena tureckiej liry spada o ponad 4 proc. w odniesieniu do amerykańskiej waluty. To najmocniejsza korekta od czerwca 2006 r.

Korekta na giełdach jest głęboka i sięga niemal wszystkich sektorów. Bardzo mocno tracą na wartości papiery największych spółek wydobywczych. Kurs BHP Billiton, lidera branży spółek górniczych poddaje się niemal 5 proc. przecenie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku koncernu Rio Tinto. To rezultat trwającej od trzech dni korekty cen miedzi, cynku, niklu i aluminium.
W Frankfurcie głęboko pod kreską znalazły się papiery Deutsche Banku. W Paryżu podaż skupiła się na akcjach BNP Paribas, największej francuskiej instytucji finansowej.
Powodów do zadowolenia nie mają akcjonariusze Cie. de Saint-Gobain. Największy w Europie dostawca materiałów dla sektora budowlanego stała się ofiarą obniżenia przez JP Morgan Chase rekomendacji z poziomu "przeważaj" do "neutralnie".
Blisko 8-proc. przecena jest udziałem papierów Ciba Speciality Chemicals. Największy na świecie producent farb dla plastików poinformował o spadku cen sprzedaży i wzroście cen wykorzystywanych do produkcji materiałów.

Warszawska giełda nie odstaje od ogólnoświatowego trendu. Indeks największych spółek WIG 20 traci około 4,20 proc., zaś wskaźnik szerokiego rynku WIG opada o 5,92 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Światowe giełdy poddają się głębokiej przecenie