Światowe koncerny zainteresowane współpracą przy odbudowie Halemby i Blachowni

opublikowano: 22-03-2007, 11:51

Wiodące światowe koncerny energetyczne, m.in. EON, RWE, ESB International, Sempra Energy, Energetyka Rokita z grupy PCC, a także firmy JES Energy i Remondis, chcą współpracować z Południowym Koncernem Energetycznym (PKE) przy odbudowie mocy elektrowni Halemba i Blachownia.

W czwartek PKE ogłosił tzw. krótką listę podmiotów, z którymi prowadzone będą dalsze negocjacje w tej sprawie. Zainteresowane firmy wybrano spośród 11 ofert. Rozmowy mają zakończyć się jeszcze w tym roku wskazaniem partnerów, z którymi koncern przeprowadzi inwestycje w dwóch swoich elektrowniach. Nowe inwestycje mają być gotowe w 2012 roku.

"Na krótkiej liście znalazły się zarówno przedsiębiorstwa chcące wspólnie z PKE budować i eksploatować elektrownie, jak i firmy zainteresowane odbiorem energii elektrycznej z nowych jednostek w zamian za zaangażowanie finansowe w ich budowę" - powiedział w czwartek PAP Paweł Gniadek z PKE.

Dalsze negocjacje w sprawie odbudowy Elektrowni Halemba będą prowadzone z niemieckimi koncernami EON i RWE, irlandzką spółką ESB International, amerykańską Sempra Energy, należącą do niemieckiej grupy polską firmą JES Energy oraz wyspecjalizowanym w gospodarce odpadami koncernem Remondis w zakresie budowy w Halembie spalarni śmieci. EON zainteresowany jest zarówno elektrownią, jak spalarnią.

Udziałem w odbudowie Elektrowni Blachownia zainteresowane są natomiast EON (łącznie ze spalarnią), Sempra Energy, JES Energy oraz firma chemiczna Energetyka Rokita, należąca do niemieckiego koncernu PCC.

PKE na początku października ubiegłego roku przygotował dwa memoranda w sprawie odbudowy i rozwoju mocy elektrowni Halemba i Blachownia. Odebrały je 22 podmioty; ostatecznie 11 z nich złożyło oferty dotyczące jednej lub dwóch elektrowni. Koncern otrzymał także trzy projekty budowy spalarni.

W Elektrowni Halemba planowana jest budowa nowej, opartej na węglu kamiennym jednostki wytwarzania energii, o mocy do 440 megawatów. Rozważa się też budowę spalarni odpadów komunalnych o wydajności 200-300 tys. ton rocznie, która docelowo byłaby źródłem ciepła dla dotychczasowych odbiorców.

W Elektrowni Blachownia celem jest budowa źródła wytwarzania energii, opartego o węgiel lub gaz koksowniczy z pobliskiej Koksowni Zdzieszowice. Preferowany będzie blok o mocy 100-200 megawatów. Także w Kędzierzynie-Koźlu PKE nie wyklucza budowy spalarni odpadów komunalnych.

Przyjmuje się, że koszt budowy jednego megawata mocy to ok. 1,3- 1,5 mln euro. Łączne nakłady w Blachowni i Halembie mogą więc sięgnąć ok. 900 mln euro.

44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej; sąsiaduje z kopalnią o tej samej nazwie. Moc elektryczna elektrowni wynosi 200 megawatów. Pracuje w niej ok. 200 osób. 47-letnia Elektrownia Blachownia położona jest w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim, dysponuje mocą zainstalowaną 158 megawatów. Zatrudnia ok. 270 osób. Obie elektrownie są przestarzałe i nierentowne.

Zatrudniający 5,6 tys. osób Południowy Koncern Energetyczny jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju - dysponuje 14-proc. udziałem w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16-proc. rynkiem produkcji ciepła w woj. śląskim. W 2006 r. zysk PKE wyniósł 255 mln zł, przy 3,7 mld zł przychodów.

Wkrótce PKE ma stać się częścią grupy Energetyka Południe, w skład której - oprócz koncernu - wejdą Enion, Elektrownia Stalowa Wola i wrocławska EnergiaPro. Szacunkowa wartość grupy to ok. 15 mld zł. Powołana została już spółka zadaniowa, do której resort skarbu wniesie akcje tych firm. Siedzibą grupy będą Katowice. Docelowo akcje grupy mają trafić na giełdę. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Światowe koncerny zainteresowane współpracą przy odbudowie Halemby i Blachowni