Światowe lęki powodują wyprzedaż na GPW

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-09-2001, 15:12

Kolejna paniczna wyprzedaż na giełdach europejskich spycha w dół indeksy na GPW. Rynki obawiają się, że sesja w USA rozpocznie się od spadków, gdyż nadal niepewna jest sytuacja na Środkowym Wschodzie. Najsłabsze pozostają rodzime blue chipy z KGHM na czele.

Najsilniejszym papierem jest Mitex. O inwestorze w kieleckiej spółce mówiono już od dawna. Może się nim okazać francuski Eiffage, a rynek wierzy, że Michał Sołowow tanio nie sprzeda posiadanych udziałów w kieleckim podmiocie, co podniesie wycenę jego akcji. Również inne spółki z sektora – Piasecki, Budimex – wyróżniają się lekkim wzrostem na słabym rynku.

BIG BG podwoi w tym roku kapitał zakładowy. Po emisji 425 mln akcji rozwodnienie zysku będzie tak wysokie, że spokój inwestorów na początku notowań był zaskakujący. Potem jednak górę wzięła podaż. Bardzo wysokie obroty kolejny już dzień towarzyszą notowaniom BRE. Obserwatorzy uważają, że akcje skupuje sam bank lub członkowie jego zarządu.

Wczorajsze wypowiedzi przewodniczącego związku zawodowego w KGHM, który mówił o 45 mln zł strat netto spółki w lipcu, odbijają się na dzisiejszej wycenie konglomeratu, który jest jednym z najsłabszych blue chipów. Związki zawiesiły dzisiaj spór zbiorowy z zarządem „w obliczu katastrofalnej sytuacji finansowej KGHM”.

Równie słabo spisują się papiery telekomów, które wczoraj przewodziły wzrostom. Spada cena Elektrimu, która jeszcze długo będzie musiała poczekać na 30 zł z najnowszej wyceny Credit Suisse First Boston.

Mocno spada cena MCI, który nie wykluczył upadku portalu Poland.com, czołowego aktywu funduszu.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Światowe lęki powodują wyprzedaż na GPW