Światowe rynki akcji zanurkowały za surowcami

Marek Druś
16-06-2009, 00:00

Europejscy inwestorzy zaczęli realizować zyski. Najwyższy czas, bo DJ Stoxx 600 od pierwszych dni marca zyskał około 34 proc. Wskaźnik cena/zysk dla jego spółek przekroczył 25 pkt, czyli wartość nienotowaną od marca 2004 roku. W poniedziałek taniały akcje spółek surowcowych, czemu sprzyjał spadek cen metali i ropy na światowych rynkach. Indeks tej branży stracił ponad 4 proc. Przez miesiąc zyskał jednak prawie 14 proc., wobec zaledwie 3-procentowego wzrostu DJ Stoxx 600. Największy, ponad 5-procentowy spadek zanotował indeks spółek motoryzacyjnych. Inwestorzy sprzedawali akcje Daimlera, BMW i Volkswagena po tym, jak Ford wyliczył, że sprzedaż aut na europejskim rynku spadła w maju o 15 proc.

Amerykańscy inwestorzy także pozbywali się akcji. SP 500 zyskał od marca prawie 40 proc. Dow Jones przed sesją był o 23 pkt powyżej poziomu, od którego rozpoczął rok. Na sesji tracił jednak nawet 200 pkt. Do pozbywania się akcji skłonić mogły inwestorów słabe dane makro. Indeks aktywności przemysłu przetwórczego w regionie Nowego Jorku (Empire State) był niższy niż miesiąc wcześniej. Inwestorzy nie oczekiwali zmiany jego wartości w czerwcu. Wiadomość spowodowała najwyższy od 21 maja wzrost wskaźnika VIX, czyli tzw. indeksu strachu. Jest on oparty na notowaniach opcji na SP 500, wykorzystywanych jako zabezpieczenie przed spadkami na rynkach akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Światowe rynki akcji zanurkowały za surowcami