Światowej sławy fizycy na Politechnice Wrocławskiej

opublikowano: 07-09-2017, 22:00

Dyskusje nad osiągnięciami w fizyce, spotkania z laureatami Nagrody Nobla i debaty to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich.

W niedzielę 10 września 2017 r. na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie się Zjazd Fizyków Polskich. Spotkaniu towarzyszą konferencja dydaktyczna, otwarta sesja popularnonaukowa, pokazy doświadczeń, koncert oraz wystawa prac malarskich Marka Gołębiewskiego „Czasoprzestrzeń”. Inspiracją cyklu była fascynacja pięknem i tajemniczością wszechświata. Przed rozpoczęciem zjazdu i po jego zakończeniu chętni mogą wybrać się na wycieczki do wrocławskich laboratoriów. Trzeba zgłosić udział na: 44zfp@pwr.edu.pl. — Udział w zjeździe zapowiedziało ponad tysiąc osób, wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, ale także doktoranci, nauczyciele i laureaci olimpiad — mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i współorganizator imprezy.

Przez sześć dni naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką, fotoniką i technologiami kwantowymi będą prezentowali najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutowali. Będzie to znakomita okazja, by posłuchać m.in. wykładu o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W programie zaplanowano 30 wykładów plenarnych i 140 referatów. Podczas zjazdu o swoich badaniach opowiedzą trzej laureaci Nagrody Nobla z fizyki, profesorowie: Gerard’t Hooft (1999 r. wspólnie z Martinem J. G. Veltmanem za wyjaśnienie kwantowej struktury oddziaływań elektrosłabych), Theodor Hänsch (w 2005 r. wraz z Johnem Hallem za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej.

Obaj dostali połowę nagrody, drugą otrzymał Roy Glauber) oraz Shuji Nakamura (w 2014 r. wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło). Program konferencji został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach.

W środę 13 września odbędzie się otwarta sesja popularnonaukowa połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. Zaplanowano m.in. wykłady prof. Antona Zeilingera z Uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W środę odbędą się również pokazy doświadczeń „Magia światła”, przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej.

Tego samego dnia poprowadzi pani docent też drugi pokaz — „Fizyka dla magika” o godzinie17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani bez ograniczeń wiekowych. Organizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane