Czytasz dzięki

Światowy indeks cen żywności rośnie trzeci miesiąc z rzędu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 03-09-2020, 11:39

Ceny żywności na świecie wzrosły w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu. Według danych Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, najbardziej zdrożały ziarna, olej roślinny i cukier, pisze Reuters.

Indeks cen żywności działającej pod agendą ONZ Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, który mierzy miesięczne zmiany w koszyku zbóż, nasion oleistych, produktów mlecznych, mięsa i cukru, wyniósł w zeszłym miesiącu średnio 96,1 pkt w porównaniu z 94,3 pkt w lipcu.

żywność
Zobacz więcej

żywność fot. ARC

Ceny zbóż wzrosły w sierpniu o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca i o 7 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Największe podwyżki objęły sorgo, jęczmień, ryż i kukurydzę.

Indeks cen oleju roślinnego wzrósł o 5,9 proc. miesiąc do miesiąca. Średnie ceny cukru wzrosły z kolei o 6,7 proc. od lipca z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w Unii Europejskiej i Tajlandii.

Indeks produktów mleczarskich nieznacznie zmienił się w ciągu miesiąca, a spadki cen sera i pełnego mleka w proszku zostały zrównoważone przez wzrost cen masła i odtłuszczonego mleka. Indeks mięsa był również w dużej mierze stabilny. Spadki cen odnotował drób i wołowina, a wzrost wieprzowina.  

Prognoza światowego wykorzystania zbóż w sezonie 2020/21 wyniosła 2,746 mld ton, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu z latami 2019/2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane