Światowy ranking rządów

DI
opublikowano: 30-11-2012, 08:22

World Justice Project’s opublikował raport o rządach prawa w ponad 90 państwach. Polska wypada nieźle na tle regionu.

Według autorów raportu, Polska „ma dobre osiągnięcia w ochronie praw fundamentalnych choć dyskryminacja wobec poszkodowanych przez los budzi zaniepokojenie”. Najniższe oceny nasz kraj ma w kategoriach otwartego rządu (29) i dostępu do sprawiedliwości (27), głównie za sprawą długiego oczekiwania na decyzje sądu. - Innym obszarem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest postępowanie administracyjne – twierdzą autorzy raportu.

Polska wypada dobrze na tle regionu Europy Wschodniej i Centralnej Azji. Mamy pierwsze miejsce w kategorii praw fundamentalnych, drugie w kategoriach wymiar sprawiedliwości w sprawach kryminalnych i ograniczonej władzy państwa i trzecie w obszarze wprowadzania regulacji. Polska ma czwartą pozycję w regionie pod względem nieobecności korupcji, otwartości rządu i wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych, gdzie, co zaskakujące, wyprzedza nas trzecia w rankingu Białoruś. Najgorsze, szóste miejsce przyznano nam w kategorii porządku i bezpieczeństwa.

Rankingiem zajął się też amerykański Forbes, dla którego najważniejsza jest kategoria "ograniczona władza państwa". Magazyn sporządził na jej podstawie zestawienie "najbardziej odpowiedzialnych władz". Mamy w nim 14. miejsce w świecie. Zdecydowanie dominuje Skandynawia, a Polska plasuje się między Wielką Brytanią a Kanadą. Oto czołowa dwudziestka:

1. Dania
2. Szwecja
3. Norwegia
4. Finlandia
5. Australia
6. Nowa Zelandia
7. Holandia
8. Austria
9. Niemcy
10. Japonia
11. Francja
12. Estonia
13. Wlk. Brytania
14. Polska
15. Kanada
16. Belgia
17. USA
18. Hiszpania
19. Chile
20. Botswana

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Światowy ranking rządów