Światowy rynek sztuki znów kwitnie

Marcin Gajewski
opublikowano: 12-09-2011, 00:00

Portal Artprice poinformował o rekordowo dobrych wynikach światowego rynku sztuki w pierwszej połowie 2011 r. Informacja jest elektryzująca, tym bardziej że rynki finansowe znalazły się w tym czasie w najpoważniejszym kryzysie od 2008 r. Obroty na światowych aukcjach sztuki w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosły 6,3 mld USD, a więc więcej niż podczas swojego najlepszego okresu 2007/2008. W stosunku do 1 półrocza 2010 roku nastąpił wzrost obrotów aukcyjnych aż o 34 proc. Potwierdza się znaczenie Chin dla rynku globalnego.

Pierwsza część roku ponownie wykazała przewagę rynku chińskiego (2,2 mld USD) nad brytyjskim (1,6 mld USD) i amerykańskim (1,4 mld USD). Tendencja do dalszego ograniczania tradycyjnej dominacji duopolu Sotheby’s — Christie’s doprowadziła do kolejnego spadku udziałów obu domów aukcyjnych w globalnych obrotach z 72 proc. w 2010 roku do 53 proc. w pierwszej połowie 2011 r.

Przyczyną przesunięć w strukturze rynku jest rynek chiński, z gwałtownym rozwojem nowych centrów rynku sztuki, takich jak Pekin i Szanghaj. Obecnie 7 z 10 najważniejszych firm aukcyjnych świata ma siedzibę właśnie w Chinach. Według Artprice, doskonałe wyniki rynku mają związek ze strategią domów aukcyjnych w dobie kryzysu. Skutek odniosły zabiegi, takie jak odejście od cen gwarantowanych i rozszerzenie oferty obiektów w niższych przedziałach cenowych (udział obiektów w cenie poniżej 5 tys. USD

wzrósł o 6 punktów procentowych z 66 do 72 proc.).

W rezultacie, współczynnik niesprzedanych obiektów osiągnął rekordowo niskie 34 proc. Korzystne informacje nie ograniczają się jednak tylko do tego segmentu rynku. Także w segmencie premium (> 1 mln USD) nastąpił wzrost ilości transakcji o 27 proc. w porównaniu z historycznym maksimum (2008 r.).

Z punktu widzenia inwestujących na rynku sztuki kluczowe są indeksy rynku sztuki. Pierwsze półrocze 2011 roku przyniosło wzrost indeksu Mei Moses All-Art Index o 8 proc. Ponieważ podstawą tego najstarszego indeksu rynku sztuki są stopy zwrotu uzyskiwane z transakcji konkretnymi dziełami sztuki, narzuca się porównanie wyników tego indeksu z indeksami, takimi jak SP 500 czy Financial Times All Shares. W czasie kryzysu sztuka potwierdza swoje doskonałe właściwości jako klasa aktywów — nie tylko z racji właściwości, pozwalających zabezpieczyć portfel przed wahaniami rynków finansowych, ale również dając wysoki zwrot z inwestycji.

6,3

mld USD Takie były obroty na światowych aukcjach sztuki w I półroczu 2011 r.

34%

O tyle wzrosły obroty na aukcjach w I półroczu w stosunku do analogicznego okresu 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gajewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy