Świeboda: cięcia w unijnych funduszach dla wsi są groźne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2005, 12:15

Ograniczenie funduszy przeznaczonych na rozwój wsi w przyszłym budżecie Unii Europejskiej byłoby groźne - ocenia dyrektor Departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda. Zapowiada też, że polski rząd będzie walczył o ich zachowanie na poziomie zaproponowanym przez Komisję Europejską.

Ograniczenie funduszy przeznaczonych na rozwój wsi w przyszłym budżecie Unii Europejskiej byłoby groźne - ocenia dyrektor Departamentu UE w MSZ Paweł Świeboda. Zapowiada też, że polski rząd będzie walczył o ich zachowanie na poziomie zaproponowanym przez Komisję Europejską.

Na lata 2007-13 Komisja przewidziała na ten cel prawie 96 mld euro, z czego dla Polski 10,7 mld. W czasie trwających targów o kształt unijnego budżetu po 2006 roku bogate niektóre państwa Unii wskazują na fundusz rozwoju wsi jako potencjalny obszar cięć.

"To jest groźne dlatego, że cała logika reformy wspólnej polityki rolnej wskazywała na potrzebę większej roli funduszy na rozwój wsi" - powiedział PAP w czwartek Świeboda.

"Na pewno będziemy w sposób bardzo zdeterminowany walczyć o fundusze na rozwój wsi" - zapowiedział. "Ochrona środków przewidzianych dla nowych państw członkowskich w ramach polityki spójności, to jest zasadniczy priorytet, ale priorytetem jest również ochrona wydatków na rozwój wsi" - dodał dyrektor Departamentu UE w MSZ.  

Przyznał jednak, że jest to jedyny obszar, w którym można byłoby przeprowadzić cięcia, "nie naruszając porozumień z października 2002, bo one nie obejmują funduszy na rozwój wsi". 

Przypomniał, że zgodnie z umową szefów państw z 2002 roku w Brukseli, wydatki rolne UE zostały do 2013 zamrożone na poziomie z 2006 roku. Ale według Świebody dotyczyło to tylko dopłat bezpośrednich i interwencji rynkowych.   

Ta polityczna decyzja zapadła jednak przed publikacją listu 6 państw-płatników netto (Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja, Francja i Austria), w którym domagają się ograniczenia unijnego budżetu do 1 proc. dochodu narodowego brutto Unii. 

"Są różne scenariusze cięć" - powiedział Świeboda i zwrócił uwagę, że płatnicy netto nie porozumieli się jeszcze między sobą w sprawie struktury ograniczonego budżetu. Jego zdaniem, wobec propozycji cięć, szóstka musi się liczyć również "z otwarciem pakietu uzgodnionego w październiku 2002".     

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dyrektor Departamentu UE w MSZ uważa, że "należy być dobrej myśli", bo wokół funduszu na rozwój wsi utworzyła się dosyć silna koalicja państw członkowskich, która skupia zarówno płatników netto jak i beneficjentów budżetu UE. Dodał, że dyskusja trwa nawet w Niemczech, które jako największy płatnik domagają się wyraźnych cięć w budżecie UE. Współrządząca w tym kraju partia Zielonych należy do inicjatorów utworzenia unijnego funduszu rozwoju wsi i opowiada się za utrzymaniem środków zaproponowanych na ten cel przez KE.

Świeboda przewiduje, że w najbliższy poniedziałek, na spotkaniu unijnej Rady (ministrów), odbędzie się "ważna debata, która pozwoli na kolejne przybliżenie do finału negocjacji" ws. przyszłego budżetu UE. 

Przypomniał, że przewidziane są dwie takie debaty: jedna - w poniedziałek - budżetowa i druga - za miesiąc (21 lutego) - poświęcona wzrostowi i konkurencyjności unijnej gospodarki. Następnie przewodniczący Unii w tym półroczu Luksemburg spróbuje zaproponować strukturę przyszłego unijnego budżetu, którą mieliby zatwierdzić na czerwcowym szczycie przywódcy 25 państw UE.    

Dyrektor Departamentu UE przyznał, że Luksemburg ma już gotową propozycję, którą sondował pod koniec zeszłego roku. Według niego nie oznacza to, że właśnie ta propozycja zostanie przedstawiona na szczycie UE jako ostateczna wersja budżetu UE na lata 2007-13.

"Raczej chodziło o pokazanie kierunku w jakim negocjacje powinny zmierzać" - twierdzi Świeboda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane