Święta krótkie, ale kaloryczne

JACEK ZALEWSKI
opublikowano: 23-12-2011, 00:00

BOŻE NARODZENIE

Zpunktu widzenia pracodawców, tegorocznemu Bożemu Narodzeniu należy się szczególne błogosławieństwo. Układ dni świątecznych jest taki sam, jak polskiej Wielkanocy — czyli Wigilia w sobotę później krótszy, ale zwarty tydzień roboczy i Nowy Rok, także pokrywający się z niedzielą. Bezprzedmiotowa stała się ulubiona zabawa pracowników w żonglowanie urlopami, by wzięciem trzech dni dało się zorganizować aż dekadę czasu wolnego. Zwłaszcza prywatne firmy wzdychają do opatrzności i marzą, aby świąteczno-noworoczny kalendarz mógł w takim właśnie kształcie zastygnąć na zawsze.

W szerokiej panoramie życzeń publikowanych w dzisiejszym „PB” reprezentowane sa najróżniejsze branże, firmy i instytucje. Ich wspólnym mianownikiem jest pragnienie, aby klasa polityczna, przekładająca swoje pomysły na prawne warunki prowadzenia biznesu, przestrzegała medycznej zasady: primum non nocere. Przynajmniej w okresie najbliższych dwóch tygodni decydenci na pewno się do tego życzenia dostosują. Polski parlament dogonił standardy obowiązujące od lat w sercu Unii Europejskiej i jak zatrzasnął podwoje wczoraj, tak wraca dopiero kilka dni po Trzech Królach.

Niezależnie od długości trwania kalorycznych świąt statystyczny obywatel i tak jest po nich znacznie cięższy niż przed nimi. Amerykańskie linie lotnicze nieprzypadkowo tuż przed Wigilią opublikowały wyniki dość porażających dla nich pomiarów. Otóż kiedyś do wyliczeń udźwigu samolotu przyjmowano, że standardowy pasażer to 73 kg żywej wagi, a obecnie wyszło aż o 10 kg więcej! Staje się to już problemem w symulacjach zagrożeń bezpieczeństwa lotów — gdyby w szerokokadłubowcu wszyscy nagle wstali i chcieli popatrzeć przez okienka na jednej burcie, to nawet kompozytowy Dreamliner B787 by tego nie zdzierżył... Ale tak w ogóle — smacznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy