Święta przyniosą spokój

Robert Kurowski
20-12-1999, 00:00

Święta przyniosą spokój

W zasadzie mijający tydzień stał na giełdzie pod znakiem spadków, które jednak nie przesądziły o tendencji na rynku w średnim terminie. Bilans zamknięcia wypada dość korzystnie, bowiem wzrost kursów na sesji piątkowej pozwolił na odrobienie strat z trzech sesji spadkowych.

WARTO ZAUWAŻYĆ, że już w poniedziałek, po dość znacznej przecenie na fixingu, podczas notowań ciągłych indeks WIG 20 zwyżkował do szczytu ustanowionego na poziomie 1665 punktów. Należało to odczytać jako sygnał słabości rynku w co najmniej krótkim terminie, a w konsekwencji spowodowało kolejną przecenę na rynku akcji.

UBIEGŁY tydzień przyniósł też istotną zmianę w zachowaniu dwóch podstawowych indeksów: WIG 20 i WIG. Ten ostatni, dzięki znacznemu poszerzeniu sił rynku o zwyżkujące walory mniejszych spółek (między innym zauważalne ożywienie w sektorze budowlanym), prezentuje się nieco lepiej od WIG-u 20, obejmującego spółki o największej kapitalizacji.

GENERALNIE w sytuacji technicznej rynku akcji nie zaszły dotychczas żadne zmiany sugerujące zmianę tendencji. Utrzymuje się trend wzrostowy, co zawdzięczamy obecnie wspomnianemu poszerzeniu rynku i na szczęście w miarę dobrym informacjom makroekonomicznym (inflacja, wzrost produkcji przemysłowej). Indeksy znajdują się na poziomie oporu, którego pokonanie w ciągu kilku najbliższych sesji przeważyłoby o dalszych wzrostach. Poza zbyt niskimi obrotami brak na razie negatywnych technicznych sygnałów.

WZROST kursów podczas piątkowych notowań ciągłych jest dobrą prognozą dla rynku na najbliższe dni, która — miejmy nadzieję — zostanie potwierdzona już w poniedziałek. Niestety, z uwagi na zbliżające się święta, w najbliższym czasie grozi nam zdecydowany spadek aktywności inwestorów, co w połączeniu z czterosesyjnym tygodniem może doprowadzić do stagnacji notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Święta przyniosą spokój