Świetna passa Portfela PB

Komitet Inwestycyjny
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Redakcyjny portfel wreszcie zaczął zarabiać. To dobra okazja, by dokonać kilku zmian.

Ostatnie tygodnie to doskonała seria Portfela PB. Od końca listopada zyskaliśmy 7 proc., do czego w największym stopniu przyczyniły się kilkunastoprocentowe zwyżki Tauronu, Getin Noble Banku oraz ZPUE. Mimo dobrych wyników nie rezygnujemy jednak z przebudowy portfela. To już drugie podejście do niej, bo za pierwszym razem, w grudniu, złożone przez nas zlecenia nie zostały zrealizowane.

None
None

Trzymamy się postanowienia, by wyczyścić portfel z nietrafionych i słabo rokujących inwestycji. Dlatego postanowiliśmy zmniejszyć zaangażowanie w akcje Impexmetalu i Tauronu. Pierwsze przyniosły nam straty sięgające 35 proc., podczas gdy drugie są na 4-procentowym minusie. Składamy zlecenia sprzedaży 200 akcji Tauronu i tyluż akcji Impexmetalu. Za limit ceny przyjmiemy kurs z wczorajszego zamknięcia, a oba zlecenia będą ważne przez tydzień. Co zrobimy z pieniędzmi? To zależy też od was.

Jutro na portalu pb.pl ruszamy z sondą, w której zdecydujecie, czy akcje Tauronu zastąpić papierami niedawnego debiutanta z pokrewnej branży, czyli ZE PAK. Co przemawia za takim posunięciem? Jak w strategii na pierwszy kwartał zauważyli analitycy Erste Banku, papiery Tauronu to najmniej atrakcyjna propozycja w całym sektorze energetycznym. Przeciwko niej przemawia niska dywidenda i wysoka dźwignia finansowa. Tymczasem ZE PAK może pochwalićsię atrakcyjną na tle rywali wyceną. Zbiera też ostatnio pochlebne rekomendacje od analityków.

Już teraz zdecydowaliśmy się natomiast na zakup papierów Zakładów Automatyki Polna, będących propozycją ze strategii naszego czytelnika Pawła Malika. Jak przekonuje Paweł Malik, za tymi akcjami przemawiają niskie wskaźniki wyceny, które jeszcze spadną po umorzeniu akcji własnych. Bardzo ciekawie wygląda sytuacja techniczna tych papierów. Kurs kilka tygodni temu wybił się górą z długoterminowej formacji trójkąta, po czym nastąpiła korekta, dająca dobrą okazję do zakupów. To może być zapowiedzią powrotu hossy.

Dodatkowo rezygnujemy z planów sprzedaży Midasa. To spółka o wysokiej zmienności, a to może oznaczać, że w hossie będzie sobie radziła lepiej niż rynek. Nasz kredyt zaufania nie jest jednak bezterminowy. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy zwyżki nie powrócą, ponownie rozważymy pożegnanie się z tą inwestycją.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komitet Inwestycyjny

Polecane