59 mln zł na biologiczną rewitalizację

opublikowano: 31-08-2017, 14:05
aktualizacja: 31-08-2017, 14:06

Jeden z kluczowych projektów dotyczących ochrony środowiska na Śląsku pochłonie blisko 70 mln zł, z czego 59 mln zł pokryje unijna dotacja. Świętochłowice mają zgodę NFOŚiGW.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże aż 59 mln zł niedużej gminie na Śląsku – Świętochłowicom (miasto liczy ok. 50 tys. mieszkańców). Pieniądze pomogą przeprowadzić „remediację terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina”. Projekt, którego łączny koszt sięga 70 mln zł, przewiduje też przywrócenie aktywności biologicznej na tym terenie. 

– To jeden z przykładów przedsięwzięć mających na celu remediację i rekultywację terenów zdegradowanych przemysłowo. Takich zanieczyszczonych miejsc, jak w Świętochłowicach, jest znacznie więcej na Śląsku i w całej Polsce. Troską Narodowego Funduszu jest przywracanie tych terenów lokalnym społecznościom zarówno z punktu widzenia przyrodniczego, jak i rekreacyjnego, oszczędzając przy tym inne grunty wartościowe przyrodniczo – podkreślił Roman Wójcik, Wiceprezes NFOŚiGW.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie 9,23 ha dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej, a rekultywacji zostanie poddanych łącznie 10,44 ha terenu. Na rewitalizowanym terenie zostaną też posadzone rośliny oraz zbudowane ścieżki rowerowe i piesze.

Dofinansowanie Świętochłowice otrzymają z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Zbiornik Kalina powstał przed I wojną światową, w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją płytko zalegających złóż węgla kamiennego. Dawniej można było w nim łowić ryby, funkcjonował tam też ośrodek rekreacyjny z kąpieliskiem. Obecnie hałda oraz staw wraz z okolicą wyłączone są z użytkowania, na skutek zanieczyszczenia go przez nieistniejącą już spółkę, która składała odpady w rejonie stawu Kalina. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / 59 mln zł na biologiczną rewitalizację