Czytasz dzięki

ŚWIĘTOKRZYSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 1,2

Udział województwa w PKB (proc.) 2,7

Średnia płaca (zł) 2930,7

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 77,9

Stopa bezrobocia (proc.) 14,1

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 107,1

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 5,4

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 6,2

Liderzy i ich Punktacja

1 FHU Rolmet 100,000

2 MAN Bus 91,168

3 Pilkington Polska 89,554

4 Elmar 84,204

5 Grupa Kapitałowa Kolporter 84,204

6 Lafarge Polska Cementownia Małogoszcz 81,988

7 Grupa Animex oddział w Starachowicach 80,658

8 Celsa Huta Ostrowiec 79,709

9 Zakłady Mechaniczne Bifamet 77,271

10 KiZChS Siarkopol z s. w Grzybowie 73,124

1Przedsiębiorstwo FHU Rolmet działa od 1990 r. Od początku ma dwóch właścicieli: Zbigniewa Frączka i Marka Kowalskiego i zajmuje się handlem hurtowym wyrobami hutniczymi.

Jej klientami są firmy handlowe, prywatni odbiorcy, a także duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Rolmet jest członkiem i jednym z założycieli Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Główna siedziba przedsiębiorstwa, skład materiałów hutniczych i zaplecze logistyczne znajdują się w Kazimierzy Wielkiej. Rolmet ma także oddziały w Warszawie i Górnie koło Kielc. Firma świadczy też usługi transportu sprzedawanych materiałów i produkuje blachy dachówkowe i trapezowe. Przedsiębiorstwo ma także sieć stacji benzynowych i diagnostycznych, część z nich z zapleczem hotelowym i gastronomicznym. W najbliższej przyszłości Rolmet planuje otworzyć kolejną stację, przy której powstanie minimarket. W toku jest też inna inwestycja — firma zamierza na terenie dawnej przetwórni owoców uruchomić zakład utylizujący samochody osobowe i ciężarowe.

2Firma MAN Bus rozpoczęła działalność w roku 1996. Niemiecki koncern, do którego należy przedsiębiorstwo (MAN Nutzfahrzeuge AG), postanowił wówczas wybudować fabrykę autobusów w Sadach koło Poznania.

Zakład otwarto w 1998 r. Pięć lat później firma uruchomiła w Starachowicach produkcję szkieletów i komponentów autobusowych. W tym samy roku połączono MAN Star Trucks i MAN Bus Polska, co doprowadziło do powstania MAN Star Trucks Buses. Nazwę na MAN Bus zmieniono dwa lata temu. W 2009 r. obie fabryki wyprodukowały 1532 pojazdy. Firma produkuje autobusy niskopodłogowe nie tylko na rynek Polski. Jeżdżą one w miastach całej Europy i nie tylko. MAN Bus zatrudnia w Polsce około 3,5 tys. osób.

3Pilkington Polska jest jedną z trzech spółek wchodzących w skład koncernu NSG Group w Polsce. Firma produkuje szkło dla budownictwa i pojazdów.

Krzysztof Granicki

prezes Pilkington Polska i Pilkington IGP

Momentem przełomowym dla rozwoju firmy było uruchomienie w 1995 r. produkcji szkła float. Po raz pierwszy uzyskano wysokiej jakości szkło w sposób ciągły i w pojedynczym procesie. Zastosowanie tej technologii znacznie poprawiło wszystkie aspekty produkcji. Udało się obniżyć jej koszty, poprawić efektywność i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także poprawić jakość. W 1998 r. Pilkington rozpoczął produkcję szkła laminowanego wielkowymiarowego na potrzeby budownictwa. W 1994 r. wraz z partnerami założyliśmy Fundację Sandomierską, która udziela pożyczek na stworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Udzieliła już kilkuset nieoprocentowanych pożyczek na ponad 19 mln zł. Dzięki naszej pomocy finansowej i szkoleniowej pracę znalazło 1,8 tys. osób. Przyszłość zakładu jest nierozerwalnie związana z Sandomierzem. Wbrew różnym doniesieniom nie planujemy przeniesienia produkcji w inne miejsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane