Świętokrzyskie Filary Polskiej Gospodarki

26-05-2014, 14:51

Szczególne brawa należą się Kolporterowi. Wśród samorządowców najlepiej wypadł wójt Morawicy.

Filary polskiej gospodarki
Kolporter 
Echo Investment
Targi Kielce
Celsa Huta Ostrowiec
Defro

Samorządowy Menedżer Regionu
Marian Buras wójt gminy Morawica
Wojciech Lubawski prezydent Kielc
Jerzy Borowski burmistrz Sandomierza

Kielce (fot. Puls Biznesu, ARC)
Zobacz więcej

Kielce (fot. Puls Biznesu, ARC)

Wyróżnienia:
Jacek Tarnowski burmistrz miasta i gminy Połaniec
Marcin Majcher burmistrz miasta i gminy Ożarów
Tadeusz Tkaczyk wójt gminy Strawczyn
Adam Pałys wójt gminy Solec-Zdrój
Waldemar Sikora burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój
Sławomir Kopacz wójt gminy Bieliny
Rafał Pałka wójt gminy Kluczewsko

Specjalnie dla Pulsu – Krzysztof Klicki, szef Kolportera

Tytuł Filara Gospodarki zobowiązuje do…
kontynuowania dotychczasowych działań, dzięki którym Kolporter osiągnął mocną pozycję na ogólnopolskim rynku. Jesteśmy największym dystrybutorem prasy, rozwijamy sieć saloników prasowych liczącą prawie tysiąc punktów, firma jest również liderem na rynku sprzedaży doładowań prepaid i znaczącym dystrybutorem towarów FMCG. Chcemy więc to wszystko kontynuować, ale w naszą strategię wpisane jest także nieustanne podnoszenie poprzeczki — poszukiwanie rozwiązań, które wpływają na rozwój i umacnianie pozycji firmy.

Od lokalnego samorządu oczekuję…
przede wszystkim troski o rozwój gospodarczy regionu. Podejmowania uchwał, które będą sprzyjać zarówno dużym, jak i mniejszym firmom, ponieważ o drobnych przedsiębiorcach też nie można zapominać. Także przemyślanych inwestycji ułatwiających życie mieszkańcom i rozsądnego wykorzystania funduszy unijnych.

Moja wizja regionu za 10 lat…
Chciałbym, żeby w regionie świętokrzyskim powstawały nie tylko duże galerie handlowe, ale również zakłady pracy napędzające lokalną gospodarkę i dające ludziom zatrudnienie. Myślę głównie o północy województwa: Skarżysku, Starachowicach i Ostrowcu. Mam nadzieję, że za dziesięć lat te miasta odzyskają przynajmniej część dawnej gospodarczej świetności. Być może doczekamy się lotniska z prawdziwego zdarzenia i lepszej sieci dróg. Nie mam również wątpliwości, że po upływie kolejnej dekady Kolporter pozostanie wśród największych i najlepszych firm regionu.

Specjalnie dla Pulsu – Marian Buras, wójt Morawicy

Mój największy sukces to…
budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym mieszkańcy naszej gminy mają decydujący głos w dyskusji na temat kierunków rozwoju, czynnie uczestniczą w życiu gminy, są inicjatorami wielu wydarzeń kulturalnych oraz inwestycji. Inny sukces to zdecydowana poprawa jakości życia na terenie gminy, czego dowodem jest dynamicznie wzrastająca liczba mieszkańców, która od 1990 r. zwiększyła się o 50 proc.

Moja najbardziej bolesna porażka…
jako aktywny od 1990 r., uczestnik zmian ustrojowych związanych z utworzeniem samorządów lokalnych, za porażkę uważam ogromny przerost biurokracji oraz nadmierną liczbę szczegółowych przepisów prawnych, co prowadzi do stopniowego ograniczania samorządności miast i gmin oraz utrudnia udzielanie usług administracji publicznej na rzecz mieszkańców.

Największym wyzwaniem dla regionu będzie...
odwrócenie trendu zmniejszania liczby mieszkańców w województwie świętokrzyskim emigrujących w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. W tym celu konieczne jest zwiększenie liczby miejsc pracy i wzrost wynagrodzeń. Moim zdaniem można to osiągnąć jedynie poprzez rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności regionu świętokrzyskiego względem innych regionów Polski i Unii Europejskiej.

O rankingu
Laureatów rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” wybrali samorządowcy z poszczególnych województw. Badania przeprowadziła ARC Rynek i Opinia. Ankietowani samorządowcy głosowali na te firmy, które: są istotnymi pracodawcami dla regionu, są ważnymi płatnikami podatków lokalnych,  działają na rzecz społeczności lokalnej są gospodarczą wizytówką regionu.
Samorządowych Menedżerów Regionu również wybierali przedstawiciele lokalnych władz. W badaniu TNS Pentor wskazywali te gminy, które wyróżniają się: tempem rozwoju, potrafią skutecznie pozyskiwać unijne fundusze, wspierają przedsiębiorców działających na ich terenie, biorą udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Świętokrzyskie Filary Polskiej Gospodarki