Świętokrzyskie: W 2016 r. wyższe podatki od nieruchomości

PAP
29-12-2015, 10:46

Od początku 2016 r. zmienią się stawki niektórych opłat i podatków lokalnych w dużych miastach woj. świętokrzyskiego. Większe podatki od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Kielc i Skarżyska-Kamiennej. W Starachowicach podrożeje odbiór śmieci, tańsze będzie odprowadzanie ścieków.

Jedynie w Ostrowcu Świętokrzyskim opłaty pozostaną bez zmian.

W Kielcach podatki od nieruchomości zmienią się dla osób fizycznych po raz pierwszy od 2009 r., a dla przedsiębiorców – od 2012 r.

Władze stolicy regionu planowały zastosowanie od 2016 r. maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. Zmiany miały uzupełnić przyszłoroczny budżet Kielc o 11 mln zł. Radni zgodzili się jednak na stawki mniejsze o 30 proc. niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

W myśl zapisów przyjętej w listopadzie uchwały nowa opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą wyniesie 0,83 zł od metra kw. (proponowano 0,89 zł, stawka w 2015 r. - 0,76 zł), a za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności – 22,30 zł (proponowano 22,86 zł, poprzednia stawka - 20,36 zł).

Szpitale, tak jak do tej pory, będą płaciły niższe w stosunku do podmiotów prowadzących inną działalność medyczną stawki podatków od nieruchomości. Także rzemieślnicy zachowają ulgi: będą płacili o połowę mniej niż pozostali przedsiębiorcy.

Stawka podatku dla budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł (propozycja to 0,75 zł, stawka w 2015 r. - 0,59 zł) za metr kw.

Skarbnik miasta Barbara Nowak argumentowała podwyżkę koniecznością finansowania przez samorząd dodatkowych zadań z zakresu pomocy społecznej i edukacji.

Nowością jest zniesienie w mieście od 2016 r. obowiązku wnoszenia opłaty z tytułu posiadania psa, co kosztowało rocznie podatnika 45 zł.

Samorząd Kielc nie planuje zmian w podatkach od środków transportu i opłatach za wywóz śmieci – w przypadku odpadów mieszkańcy nadal będą płacili 9,5 zł za wywóz śmieci segregowanych i 12 zł za śmieci niesegregowane (miesięcznie od osoby).

W 2016 r. nie są przewidywane też zmiany stawek opłat za czynsze mieszkań komunalnych i socjalnych w stolicy regionu – maksymalne stawki wynoszą odpowiednio 4,5 zł i 1,2 zł za m kw. Nie planuje się też zmian cen biletów komunikacji publicznej – najtańszy, jednorazowy bilet normalny kosztuje 3 zł.

Także zarząd Wodociągów Kieleckich nie planuje wprowadzać w 2016 r. nowej taryfy. Obecna obowiązuje od lutego 2015 r., a przykładowe stawki dla mieszkańców wynoszą: w przypadku użytkowania wody - 3,63 zł za metr sześc., a odprowadzania ścieków – 5,79 zł zł za metr sześc. (brutto).

Korektę wyrównawczą rzędu 0,3 proc. większej opłaty dodawanej do obecnych rachunków za dostarczanie ciepła chce w 2016 r. wprowadzić Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak powiedziała PAP rzeczniczka instytucji Anna Niedzielska, ostatnią podobną korektę wprowadzano w 2014 r., a nową propozycję będzie musiał zatwierdzić jeszcze Urząd Regulacji Energetyki.

Większe stawki podatków od nieruchomości i więcej za korzystanie z wody i odprowadzanie ścieków zapłacą mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej.

W przypadku podatków od nieruchomości, za metr kw. gruntów pod działalność gospodarczą przedsiębiorcy zapłacą 0,89 zł (poprzednia stawka 0,80 zł), w przypadku budynków – 20,68 zł (w 2015 r. było to 19 zł). Podatek od m kw. budynku mieszkalnego będzie po Nowym Roku droższy o 10 gr. i wyniesie 0,75 zł. W przypadku gruntu to o 7 gr więcej – stawka będzie wynosiła 0,47 zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka skarżyskiego magistratu Izabela Szwagierek, zmienią się opłaty za zaopatrzenie w wodę i za odbiór ścieków, realizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W myśl nowych taryf, od stycznia gospodarstwa domowe będą płaciły netto: za metr sześc. wody – 3,53 zł (w 2015 r. - 3,2 zł), za ścieki – 5,53 zł (w 2015 r. – 4,65 zł). Wzrosną też stałe opłaty abonamentowe.

Nie zmienią się miesięczne stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych - wynoszą 8 zł od osoby za odpady segregowane i 12 zł za zmieszane. Za jednorazowy przejazd komunikacją miejską mieszkańcy Skarżyska zapłacą tak jak w 2015 r. - 2,6 zł.

Z kolei w Starachowicach od stycznia 2016 r. będą obowiązywały mniejsze stawki za odbiór ścieków. Taryfę za odprowadzenie metra sześc. ścieków zmniejszono z 6,74 zł do 6,45 zł (kwoty netto). Za dostarczenie metra sześc. wody mieszkańcy zapłacą w 2016 r. – tak jak było to w 2015 r. - 3,48 zł.

Jak wyjaśniała w rozmowie z PAP rzeczniczka urzędu miasta Iwona Ogrodowska, wprowadzenie niższych opłat było możliwe dzięki programowi oszczędnościowemu, realizowanemu od roku w starachowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. „Zlikwidowano stanowisko zastępcy prezesa spółki, obniżono pensję prezesa i wynagrodzenie dla członków rady nadzorczej. Wewnętrzna gospodarka firmy jest teraz bardziej ekonomiczna” – dodała rzeczniczka.

Więcej niż w 2015 r. starachowiczanie zapłacą za odbiór odpadów. Opłaty wzrosną miesięcznie o złotówkę od osoby - w przypadku odpadów segregowanych (wyniosą 8 zł) i o 3 zł w przypadku odpadów zmieszanych (13 zł).

Od stycznia nie zmienią się opłaty i podatki lokalne dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Po raz pierwszy od 26 lat w mieście na tym samym poziomie, co w poprzednim roku, pozostają stawki podatków rolnego, od nieruchomości i środków transportu. Zmiany dokonywane przez władze Ostrowca we wcześniejszych latach nie były znaczne – na ogół uwzględniały tylko stopień inflacji.

Podczas jednej z ostatnich w 2015 r. sesji ostrowieccy radni podjęli uchwałę ws. zwolnień z podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców, w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Chodzi o inwestorów, którzy będą chcieli stworzyć w mieście nowe miejsca pracy, a skala i czas trwania zwolnień są uzależnione m.in. od wielkości inwestycji i zakładanej liczby zatrudnionych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Świętokrzyskie: W 2016 r. wyższe podatki od nieruchomości