sWIG80 poprawił rekord na finiszu nudnawej sesji

Artur Szymański
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Dużym inwestorom nie udało się utrzymać prawie 1,9-procentowej zwyżki WIG20 do mety poniedziałkowych notowań. O godzinie 15.00 indeks największych spółek osiągnął najwyższy poziom dnia 3714,36 pkt, znajdujący się w połowie wysokości dużego czarnego korpusu, ukształtowanego na wykresie w wyniku mocnego, czwartkowego spadku. Oporu nie udało się pokonać, w czym przeszkodziły przesłanki wskazujące na minusowe otwarcie sesji w Ameryce. I rzeczywiście giełdy w Stanach Zjednoczonych zaczynały na minusie.

 

Poniedziałkową sesję można zakwalifikowaćjako dalszy ciąg odbicia zapoczątkowanego w piątek po południu. Na razie jednak jakość tego odreagowania nie jest najlepsza. Przede wszystkim dlatego, że wspomniany opór nie został pokonany. Martwi także spadek aktywności inwestorów, którzy nie palili się już tak jak w piątek do odrabiania strat. Obroty akcjami spółek z WIG20 wyniosły 1,03 mln zł, co oznacza ponad 40-procentowy spadek wobec poprzedniej sesji.

 

Generalnie, z ostatniej sesji nie należywyciągać zbyt daleko idących wniosków. Sytuacja w tym tygodniu może się zmieniać jak w kalejdoskopie, na co wpływać może wygasanie w piątek czerwcowej serii kontraktów terminowych. Tradycją warszawskiej giełdy są sesje cudów w tygodniu, gdy najpopularniejsza dotąd seria kontraktów kończy żywot oraz „ustawianie” wartości WIG20 jako instrumentu bazowego pod wyznaczenie kursu rozliczeniowego kontraktów.

 

Dużo lepiej niż giganci, których indeks poszedł w górętylko o 0,96 proc., poradziły sobie spółki małe i średnie. sWIG80 i mWIG40 zwyżkowały po ponad 2,2 proc. Dla pierwszego z nich oznacza to poprawienie dotychczasowego rekordu hossy. Dzięki graczom skupującym akcje małych spółek sWIG80 wspiął się na szczyt. Teraz jest wart 20294,44 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu