Swissair chce przystąpić do jednego z sojuszy-prasa

25-09-2001, 13:27

ZURICH (Reuters) - Swissair Group zintensyfikuje rozmowy na temat przystąpienia do jednego z sojuszy międzynarodowych linii lotniczych, powiedział we wtorkowym wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika Tages- Anzeiger nowy szef pionu lotniczego grupy Andre Dose.

"W tej kwestii potrzebne jest bardzo szybkie działanie" - stwierdził Dose.

W poniedziałek Swissair Group przedstawił nową koncepcję działalności swoich linii lotniczych. Plan zakłada utworzenie działu Swiss Air Lines, w którym skupione zostaną linie lotnicze Swissair i regionalny Crossair.

Nowa koncepcja działalności linii lotniczych oparta będzie na niskobudżetowym modelu firmowanym przez Crossair i skupi się głównie na ruchu lotniczym w Europie. Utrzymane zostaną tylko najbardziej rentowne połączenie długodystansowe.

Jak wynika z informacji gazety, Swissair przyspieszył rozmowy z sojuszem Oneworld, w którego skład wchodzą między innymi American Airlines i British Airways. Szwajcarski przewoźnik już współpracuje z amerykańskimi liniami na trasach transatlantyckich.

Dose zapowiedział, że zamierza radykalnie zmienić sieć połączeń szwajcarskich przewoźników, co pozwoli na znaczną redukcję kosztów.

W oddzielnym wywiadzie dla dziennika Le Temps szef Swiss Air Lines zapowiedział, że znacząco ograniczy również liczbę samolotów Swissairu. Pozbędzie się między innymi dziewięciu i 12 maszyn typu Airbus A321 i A 319.

"Zamierzamy podzielić loty w Europie w stosunku 70 procent dla Crossairu i 30 procent dla Swissairu" - powiedział Dose.

Zapowiedział również, że siedziba Swiss Air Lines będzie prawdopodobnie mieścić się w Bazylei, a nie w bazie Swissairu w Zurichu. Powodem są niższe koszty oraz położenie lotniska Basel-Mulhouse na granicy szwajcarsko- francuskiej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swissair chce przystąpić do jednego z sojuszy-prasa