Swissmed i Falck wyruszą w Polskę

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 07-08-2007, 00:00

Inwestorzy coraz częściej pompują pieniędze w budowę szpitali. Kupują przyszłość czy kota w worku?

Inwestorzy coraz częściej pompują pieniędze w budowę szpitali. Kupują przyszłość czy kota w worku?

Podczas gdy nad wieloma szpitalami publicznymi zawisło widmo bankructwa, prywatny biznes snuje rozległe plany inwestycji w rynek usług szpitalnych. Największe nadzieje wiąże z regionem warszawskim, gdzie w najbliższych latach ma stanąć pięć nowych szpitali, w tym dwa zbudowane z udziałem magistratu.

Ale nie tylko. Plany inwestorów wykraczają poza stolicę. Falck Medycyna, właściciel sieci przychodni i prywatnego pogotowia ratunkowego, w miastach na północy Polski chciałby budować szpitale. Nie sam, ale we współpracy z lokalnymi samorządami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Niestety, obecnie obowiązująca ustawa o PPP nie jest, mówiąc oględnie, przychylna mieszanym inwestycjom na rynku medycznym, a na nową przyjdzie poczekać. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy. Falck przygotowuje grunt pod przyszłe inwestycje i zaczyna rozmowy z władzami miast zainteresowanych przedsięwzięciem.

Na zmiany w prawie czeka też Swissmed, który ma poważne propozycje dla lokalnych władz warszawskich. Spółka planuje budowę prywatnego, wyspecjalizowanego szpitala w Warszawie na 100 łóżek. W ramach PPP.

— Potrzebujemy dobrej lokalizacji. Rozmawiamy z samorządami o przekazaniu gruntów pod wspólną inwestycję. Zamierzamy zbudować obiekt, wyposażyć go i prowadzić działalność — mówi Roman Walasiński, prezes giełdowej spółki, która ma jeden szpital w Gdańsku.

Pierwszych rozstrzygnięć w sprawie szpitala można spodziewać się jesienią. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inwestycja planowana jest w rejonie Pragi bądź północnej części Warszawy.

Na tym nie koniec. Swissmed idzie w Polskę i, podobnie jak Falck, zamierza budować szpitale w innych miastach. Spółka prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy na temat inwestycji na południu kraju, gdzie zamierza samodzielnie postawić wyspecjalizowany szpital.

Inwestycjami w szpitale, ale tylko w stolicy, zainteresowane są Medicover oraz Lux-Med, które zapowiadają rozpoczęcie budowy własnych placówek w najbliższym czasie. Podobne zamiary ma Enel-Med, który po pieniądze wybiera się w 2008 r. na giełdę.

— Inwestorzy starają się zająć dobre pozycje przed spodziewanym rozwojem rynku prywatnych usług medycznych. Jest to inwestycja obarczona sporym ryzykiem, bo na razie nie stało się nic takiego, co pozwoliłoby mieć nadzieję na rychłe zmiany w systemie opieki zdrowotnej — mówi Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Swissmed i Falck wyruszą w Polskę