Swissmed może stać się Lux

opublikowano: 17-04-2018, 22:00

Lux Med, lider rynku prywatnej opieki medycznej, ma prawo pierwokupu Swissmedu Centrum Zdrowia. Wesprze też gdański szpital spółki.

Silny partner potrafi rozgrzać inwestorów. Podczas wtorkowej sesji giełdowej akcje SwissMedu Centrum Zdrowia poszły w górę o ponad 30 proc., do najwyższego poziomu od dwóch lat. Przyczyną były komunikaty spółki o negocjacjach i porozumieniu z największą na polskim rynku prywatnej opieki medycznej grupą Lux Med.

Kierowany
przez Annę Rulkiewicz Lux Med cierpi na brak ciekawych celów do przejęcia.
Zdecydował się jednak na negocjacje z mniejszym SwissMedem.
Zobacz więcej

TRUDNO O AKWIZYCJE:

Kierowany przez Annę Rulkiewicz Lux Med cierpi na brak ciekawych celów do przejęcia. Zdecydował się jednak na negocjacje z mniejszym SwissMedem. Fot. Marek Wiśniewski

Należący do brytyjskiej grupy Bupa Lux Med podpisał umowę z głównym akcjonariuszem Swissmedu Brunonem Hangartnerem (ma 55,4 proc. akcji), na mocy której do końca lipca 2021 r. ma prawo pierwszeństwa nabycia jego pakietu. Lider polskiego rynku zobowiązał się też do wsparcia rozwoju szpitala w Gdańsku, należącego do mniejszej spółki.

To kolejna umowa między Lux Medem a grupą Swissmed. Wcześniej, pod koniec marca, zawarto umowy dotyczące notowanej na NewConnect i zależnej od SwissMedu Centrum Zdrowia spółki SwissMed Prywatny Serwis Medyczny. Na ich mocy Lux Med odkupił za 14,5 mln zł pakiet 76 proc. akcji spółki z małego rynku, a potem przejął od mniejszych akcjonariuszy jeszcze 17 proc. walorów. Jeszcze wcześniej, bo w 2015 r., Lux Med odkupił od Swissmedu warszawską nieruchomość, w której działa szpital onkologiczny Magodent.

Grupa Swissmed w ostatnich latach traciła pieniądze. Zgodnie z ostatnim raportem kwartalnym od początku kwietnia do końca grudnia ubiegłego roku miała 29 mln zł skonsolidowanych przychodów i 2 mln zł straty netto. Rok wcześniej strata w tym samym okresie sięgnęła 3 mln zł. Na tle Lux Medu jest maluchem.

— W ubiegłym roku nasze przychody wzrosły o ponad 10 proc. i wynoszą około 1,5 mld zł. W tym roku chcemy utrzymać podobne tempo. Zgodnie z polityką naszego właściciela reinwestujemy wszystkie zyski — mówiła pod koniec lutego na łamach „PB” Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu