Swonk: Odbicie jest co najwyżej anemiczne

WST, CNBC, MoneyNews
opublikowano: 12-03-2010, 10:32

Nie ma co mówić o odbiciu w gospodarce – uważa Diane Swonk, szefowa ekonomistów w Mesirow Financial.

„Choć myślę, że uda się uniknąć drugiego dna recesji, ożywienie gospodarcze jest bardzo anemiczne i nierównomierne” – ocenia Swonk, była ekonomistka Bank One.

Jej zdanie, niewielkie odbicie co prawda odnotowano, ale głównie dzięki miliardom wstrzykniętym w gospodarkę przez rządowe plany stymulacyjne. A to nie są fundamenty, na których powinna opierać się ekonomia.

W wywiadzie dla CNBC oceniała szanse drugiego dna na około 10-20 proc. „Mimo wszystko, to ryzyko, jak dla mnie jest nadal zbyt wysokie” – dodaje ekonomistka.

Choć prognozuje dynamikę tegorocznego wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na około 4 proc., uważa, że skala odbicia nijak się ma do głębokości recesji.

Swonk zauważa optymistyczne sygnały przede wszystkim w przypadku produkcji przemysłowej. Nie wyklucza lekkiej poprawy na rynku pracy.

„Jednak sytuacja na rynku nieruchomości nadal jest tragiczna” – ocenia Swonk.

W swoich obawach Swonk nie jest odosobniona. Zaprezentowane ostatnio raporty prominentnych ekonomistów i byłych oficjeli zajmujących się nadzorem rynku również wskazują, że bez ostrej reformy regulacji finansowych, istnieje duże ryzyko ponownego wpadnięcia w recesję. „Ryzyko jakie podjęły banki, jest największe jak do tej pory” – tak można skonkludować opinie części ekonomistów.

„Kolejny kryzys – większy, bo dotyczący zarówno sektora finansowego i całej naszej gospodarki – jest bardziej niż przewidywalny, jest praktycznie nieunikniony” – napisał przed kilkoma dniami w cyklicznym raporcie Rob Johnson, ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych.

WST, CNBC, MoneyNews

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, CNBC, MoneyNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu