Sydkraft chce EC Koszalin i Złotów

Bogdan Tychowski
opublikowano: 09-10-2001, 00:00

Sydkraft chce EC Koszalin i Złotów

W najbliższy piątek szwedzka spółka Sydkraft z siedzibą w Malmö wykupi 31 proc. udziałów w Miejskiej Energetyce Cieplnej w Koszalinie, natomiast pod koniec roku 70 proc. udziałów w Złotowskiej Energetyce Cieplnej.

Działająca od 1990 r. w Polsce firma Sydkraft, zamierza zamknąć ten rok wykupieniem 31 proc. udziałów w MEC w Koszalinie oraz 70 udziałów w Złotowskiej EC.

Najpierw Koszalin

— W piątek zbiera się zgromadzenie wspólników. Tam ma dojść do podpisania wiążącej umowy o wykupieniu udziałów przez szwedzki koncern ciepłowniczy. Więcej nie mogę zdradzić — powiedział Andrzej Kubiak, wiceprezes MEC.

— Na sprzedaży EC miasto zarobi 15 mln zł i całą sumę przekaże na nowe inwestycje miejskie. Pracownicy mają zabezpieczony pakiet 15-proc. udziałów. Nadal większościowy pakiet pozostał w rękach miasta — stwierdza Mieczysław Załuski, wiceprezydent Koszalina.

Potem Szczecin?

Natomiast do 2005 r. Sydkraft zamierza uczestniczyć w prywatyzacji co najmniej trzech elektrociepłowni oraz pięciu lokalnych przedsiębiorstw dystrybucji ciepła. W grę wchodzi m.in. Szczecińska Energetyka Cieplna, gdzie koncern zamierza zakupić 49,9 proc. udziałów od Zarządu Miasta za 60-80 mln zł. Ponadto koncern będzie budował bądź modernizował małe ciepłownie, które mają wytwarzać energię z gazu, oleju lub biopaliw.

Sydkraft jest spółką holdingową drugiej co do wielkości grupy energetycznej w Szwecji. Zatrudnia 6300 pracowników. Obroty netto grupy w roku 2000 wyniosły 14,3 mln SEK, z czego 12,3 mln SEK z tytułu sprzedaży energii. Zysk netto w roku 2000 wyniósł 2,1 mln SEK.

W skład grupy Sydkraft wchodzi około 30 spółek zależnych prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Mają one formę spółek akcyjnych z własną radą nadzorczą oraz zarządem.

W 2000 roku Sydkraft stał się udziałowcem dwóch polskich spółek energetycznych: Sydkraft Polska w Poznaniu i Sydkraft Energetyka w Katowicach. Spółki te oferują indywidualne usługi ciepłownicze — produkt „Gotowe Ciepło”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sydkraft chce EC Koszalin i Złotów