Sygnał do zakupów przyjdzie z Niemiec

Andrzej Stec
30-09-2010, 00:00

Na wykresie niemieckiego indeksu DAX rysuje się ładna formacja trójkąta. Będzie wybicie. I to prawdopodobnie w górę

Wykres DAX, głównego indeksu giełdowego naszego zachodniego sąsiada, nie pozostawia złudzeń. Czeka nas wybicie z formacji trójkąta — dobrze znanej fanom analizy technicznej. W którą stronę? Teoria (daje 60-procentowe prawdopodobieństwo) podpowiada kontynuację już prawie półtorarocznego trendu wzrostowego. Ale po kolei.

Formacja trójkąta zaczęła się tworzyć w kwietniu tego roku, kiedy indeksy na całym świecie notowały lokalne szczyty. Od tego czasu niemiecki DAX aż trzykrotnie odbijał się od tego ważnego oporu. Nie pomagały mu narastające w tym czasie wśród inwestorów obawy o spowolnienie gospodarcze w Chinach, wyhamowanie fali ożywienia w USA oraz obawy o stan finansów publicznych w Europie. Z drugiej strony, relatywną siłę (zwłaszcza wobec Francuzów czy Brytyjczyków) kupującym akcje we Frankfurcie zapewniła wracająca szybko do zdrowia niemiecka gospodarka. Zaledwie we wtorek ujawniono, że październikowe nastroje wśród tamtejszych konsumentów są najlepsze od trzech lat.

Kiedy nastąpi ewentualne wybicie? To już trudniejsze pytanie. Dużo zależy od kondycji nie tylko niemieckiej gospodarki, ale zwłaszcza drogowskazu dla wszystkich inwestorów, czyli Wall Street. Wydłużając ramiona trójkąta zwyżkującego na wykresie niemieckiego indeksu, ich przecięcie nastąpi dopiero za kilka miesięcy. Oby nie trzeba było tak długo czekać na wybicie, które zapewne nie pozostałoby bez wpływu na wykres krajowych indeksów.

Techniczne formacje kontynuacji trendu sprawdzają się nadzwyczaj często — również na warszawskim parkiecie. Przykładów nie brakuje — zarówno na wykresach kursu spółek, jak i indeksów. Równo rok temu wykres WIG20 przypominał dwumiesięczną formację trójkąta. Wraz ze zbliżającymi się do siebie ramionami trójkąta spadały obroty. To sugerowało, że szybkimi krokami zbliżał się przełom. I rzeczywiście. Rozstrzygnięcie przyszło 13 października — WIG bez większych problemów przebił opór i kontynuował hossę.

Podobnie było w połowie 2008 roku. Wtedy też podobna formacja rozwiała narastającą na rynku niepewność. 6 czerwca WIG przebił wsparcie prawie półrocznej chorągiewki. W ciągu kolejnych pięciu sesji indeks zanurkował o 8 proc. Wtedy jednak bessa trwała w najlepsze, a przebita chorągiewka tylko ją potwierdziła.

PYTANIE PULSU

Czy na wykresie niemieckiego DAX widać formację trójkąta? Czy można wyciągnąć z tego jakieś wnioski?

Przełom pod koniec miesiąca

Piotr Kaźmierkiewicz

analityk CDM Pekao

Generalnie formację trójkąta uważa się za formację kontynuacji, przy czym tak naprawdę prawdziwym wskazaniem przyszłego kierunku jest moment wybicia. Na wykresie widać, że sytuacja przypomina tę z 2007 roku, gdzie przed prawdziwym wyjściem z formacji, kilka miesięcy wcześniej, mieliśmy do czynienia z fałszywym wybiciem. Także i tym razem warto obserwować zachowanie DAX w okolicach linii wsparcia (obecnie to około 6080 pkt). Szybsi gracze wybicie dołem wykorzystają do sprzedaży, zaś gracze długoterminowi poczekają na potwierdzenie w postaci przebicia od góry średniej MA200 przez MA50. Gdyby zaś trend miał być kontynuowany, to wybicia należałoby się spodziewać na przełomie października i listopada i musiałoby to się wiązać z wyjściem indeksu DAX ponad poziom 6400 pkt (czyli poprawienie sierpniowego szczytu i przełamanie 61,8 proc. zniesienia bessy z lat 2007-09). W sytuacji, gdy wahania indeksu ulegają zawężeniu, warto poczekać na wspomniane wybicie i zagrać zgodnie z jego kierunkiem.

Wybicie z trójkąta i zmiana trendu

Tomasz Jerzyk

analityk DM BZ WBK

Mam wrażenie, że ta formacja miała miejsce, ale zakończyła się już pod koniec lipca. Nastąpiło z niej słabe wybicie do nowego maksimum. Teraz widzę raczej ruch w ograniczonym zakresie, gdzie popyt pojawia się na poziomie 5850 pkt, a podaż na 6300 pkt. Jeśli nie miałbym racji i na wykresie rzeczywiście byłby trójkąt, to wybicie powinno nastąpić zgodnie z kierunkiem dominującego trendu, czyli w tym przypadku w górę. Teoria podpowiada, iż formacje trójkątów poprzedzają ostatni ruch w kierunku danego trendu, po czym należy liczyć się z odwróceniem trendu. Zazwyczaj celem powinien być poziom wynikający z najszerszej części formacji, co

sugerowałoby ruch DAX w re-

jon 7000 pkt. Minimalnym

celem jest nowy szczyt w da-

nym horyzoncie czasowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sygnał do zakupów przyjdzie z Niemiec