Sygnity ma szansę uratować się przed zapaścią finansową

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 05-12-2007, 00:00

Konieczne były dwa walne, ale cel został osiągnięty. Zarząd Sygnity może myśleć o przyszłości w jaśniejszych barwach.

Potrzebujemy gotówki — nie kryje prezes informatycznej firmy

Konieczne były dwa walne, ale cel został osiągnięty. Zarząd Sygnity może myśleć o przyszłości w jaśniejszych barwach.

Akcjonariusze warszawskiej spółki informatycznej Sygnity zgodzili się wczoraj na sprzedaż 2,1 mln nowych akcji w ramach kapitału docelowego. Potrzebne były jednak do tego aż dwa walne zgromadzenia, które odbyły się w godzinnym odstępie. Na pierwszym zabrakło kworum. Do podwyższenia kapitału konieczna była obecność akcjonariuszy reprezentujących jedną trzecią głosów, a było ich tylko niespełna 26 proc. Na drugie walne co prawda nikt nie doszedł, ale zgodnie z kodeksem kworum nie było już obligatoryjne.

Wszyscy „za”

W tej sytuacji akcjonariusze jednogłośnie przyjęli uchwały przygotowane przez zarząd.

— Potrzebujemy gotówki — nie krył na wstępie Piotr Kardach, prezes Sygnity.

Firma po trzech kwartałach ma 107 mln zł straty, a zobowiązania sięgają pół miliarda złotych. Piotr Kardach podtrzymał wprawdzie prognozę na trzy ostatnie miesiące roku, mówiącą o 428 mln zł sprzedaży i 33 mln zł zysku operacyjnego, ale przyznał, że restrukturyzacja wymaga czasu i dlatego chce zabezpieczyć firmę przed ryzykiem utraty płynności. Dlatego większość wczorajszych uchwał miała na celu uzyskanie przez Sygnity pieniędzy. Akcjonariusze zgodzili się na sprzedaż przez grupę biznesu w segmentach: opieki zdrowotnej i stacji benzynowych. Chętni podobno są. Zarząd chce też sprzedać mniejszościowe pakiety w trzech firmach, w tym m.in. 6-procentowy pakiet walorów szykującego się do oferty publicznej Europejskiego Funduszu Hipotecznego. W sumie do końca pierwszego kwartału wyprzedaż majątku ma przynieść Sygnity 50-60 mln zł. Kolejna uchwała dotyczyła podwyższenia kapitału. Najpierw zarząd chce szybką ścieżką — bez prospektu emisyjnego — sprzedać do 10 proc. kapitału, czyli niespełna 1,1 mln nowych akcji. To nastąpi pewnie w styczniu, choć ciągle nie wiadomo po jakiej cenie. Zdaniem prezesa, będzie to nieco poniżej ceny rynkowej, oscylującej w pobliżu 35 zł. Kolejny milion akcji Piotr Kardach traktuje jako rezerwę awaryjną.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Zgoda na emisję ułatwi nam rozmowy z bankami, bo pokazuje, że akcjonariusze nas wspierają — twierdzi prezes.

Rozmowy w sprawie utrzymania finansowania Sygnity mają być prowadzone w przyszłym tygodniu. Wcześniej, już w czwartek, spółka musi uregulować sprawę obligacji o wartości 35 mln zł. Podobno pieniądze ma, ale możliwe jest też rolowanie papierów.

Przyszłość to pracownicy

Pozytywny przebieg walnego początkowo przyczynił się do wzrostu notowań Sygnity, nawet o blisko 4 proc., ale potem było gorzej.

— Decyzja akcjonariuszy tak naprawdę niewiele zmienia. Ich zgoda na podwyższenie kapitału była raczej oczywista — komentuje Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Jego zdaniem, trzeba teraz zadać sobie dwa pytania: czy banki zdecydują się na dalsze finansowanie i czy inwestorzy obejmą nowe akcje.

— Ja osobiście na obydwa pytania odpowiedziałbym tak — mówi Paweł Puchalski.

Paweł Turno, prezes BBI Capital, największego akcjonariusza Sygnity (9,25 proc.), zapowiada udział w emisji i zapewnia, że nie wycofa się ze spółki przed wyprowadzeniem jej na prostą. W tej sytuacji głównym zagrożeniem dla przyszłości Sygnity będzie postawa pracowników. Czy przypadkiem zniesmaczeni całą sytuacją nie zdecydują się odejść do konkurencji.

— To jest najcenniejszy składnik majątku spółki — konkluduje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane