Sylwestrowa sesja na Wall Street zakończyła się kolejną przeceną

WST
opublikowano: 31-12-2007, 22:08

Ostatnia sesja w 2007 r. na amerykańskich parkietach, podobnie jak ta kończąca poprzedni rok przyniosła spadek giełdowych indeksów. Tym samym zmniejszone zostały tegoroczne zyski wskaźników, które w  przypadku DJ IA wyniosły nieco ponad 6,4 proc., zaś dla Nasdaq Composite jest to  około 9,8 proc. To piąty z rzędu dodatni rok amerykańskich wskaźników.

Nastrojów inwestorów na finiszu roku nie zdołał nawet poprawić niespodziewany wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym. W listopadzie zwiększyła się ona o 0,4 proc. do 5 mln w ujęciu rocznym. Analitycy nie byli takimi optymistami i uważali, że nie będzie zmiany w stosunku do października.

Wśród graczy żywe były obawy o kondycję sektora finansowego po załamaniu na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych i przełożenie się tej sytuacji na stan amerykańskiej i światowej gospodarki.

Mocno traciły papiery IBM, giganta sektora sprzętu komputerowego. Popularny Big Blue prowadzi podobno negocjacje w sprawie przejęcia izraelskiej spółki XIV, specjalizującej się w archiwizacji danych. Wartość ewentualnej transakcji to 300-350 mln USD.

Po przeciwnej stronie rynku znalazły się walory Delta Petroleum. Należąca do miliardera Kirka Kerkoriana spółka inwestycyjna Tracinda chce kupić 35 proc. udziałów w DP za ponad 684 mln USD. Pozyskane fundusze pozwolą Delcie na przyspieszenie działalności eksploatacyjnej w odwiertach w Utah i Colorado.

Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,76 proc., zaś Nasdaq opadł o 0,83 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane