Symboliczny "złoty spaw" na gazociągu GIPL na granicy z Litwą

  • PAP
opublikowano: 22-10-2021, 11:31

Polska i litewska część gazociągu GIPL łączącego systemy gazowe obydwu krajów zostały w piątek połączone ostatnim, "złotym" spawem. Gazociąg ma zostać uruchomiony w połowie 2022 r. Dzięki GIPL kraje bałtyckie i Finlandia zyskają połączenie gazowe z resztą UE.

Jak powiedział minister energii Litwy Dainius Kreivys, po uruchomieniu tego połączenia nasze kraje będą bardziej zintegrowane, bardziej bezpieczne, a konsumenci dostaną wybór i lepsze ceny.

Przypomniał, że GIPL to fizyczne połączenie systemów gazowych państw bałtyckich z resztą UE. "To, po terminalu LNG w Kłajpedzie, symboliczny projekt, bezpośrednio wypływający na bezpieczeństwo energetyczne" - dodał Kreivys.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oceniał, że "jesteśmy świadkami ważnego punktu na drodze w kierunku pogłębionej współpracy między naszymi państwami". "Myślę, że ta współpraca może być przykładem dla całej Europy" - dodał.

Jak podkreślił Naimski, GIPL jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. "Wierzę, że dzięki temu gazociągowi jesteśmy bliżej siebie i jesteśmy bezpieczni" - dodał pełnomocnik. To dotyczy nie tylko energii, ale i bezpieczeństwa pojmowanego szerzej - zaznaczył Naimski.

Wiceprezes Gaz-Systemu Marcin Kapkowski oceniał, że GIPL, wraz z terminalami LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie, otwiera to zupełnie nowe możliwości dla całego regionu, także biznesowe. Oznacza bardzo dużo dla niezależności od dostaw gazu ze Wschodu - podkreślał.

"Dosłownie przekroczyliśmy góry i lasy, by się połączyć" - mówił z kolei prezes litewskiego operatora gazowego Amber Grid Nemunas Biknius. Przypomniał, że przygotowania trwały wiele lat. Teraz czeka nas integracja rynków i w połowie 2022 r. zaprezentujemy produkty skierowane do odbiorców i klientów - dodał prezes Amber Grid.

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski. GIPL fizycznie połączy zintegrowany już gazowy rynek państw bałtyckich i Finlandii z resztą UE. Inwestorami GIPL są Gaz-System i litewski operator gazowy Amber Grid. Dofinansowanie z europejskiego instrumentu CEF dla całego projektu to 266,4 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane