Symetria powinna być zachowana

Tomasz Adamus
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Zadna z form oszczędzania nie powinna być uprzywilejowana podatkowo. Nie ma merytorycznych przesłanek, by wprowadzać asymetrię w opodatkowaniu lokat i inwestycji na giełdzie. Dysproporcje na pewno nie są w interesie rynku kapitałowego. Inna sprawa, że podatki od zysków kapitałowych powinny być jak najmniejsze.

Państwo już wcześniej opodatkowuje nasze zarobki. To nie wszystko. Warto zauważyć, że podatek, potocznie zwany podatkiem Belki, pobierany jest od nominalnej wartości naszego zysku. W ujęciu realnym może nas w ten sposób narazić na straty. Obecnie, gdy inflacja w lutym może wynieść nawet 4,6 proc., trudno nie stracić na lokacie. Przykład — gdy lokata jest oprocentowana na 5,5 proc. po opodatkowaniu oszczędzający zarobi 4,455 proc. Czyli w ujęciu realnym traci. Fiskus nie bierze pod uwagę, że realnie odbiera wartość naszych oszczędności. Analitycy ostrzegają, że inflacja będzie utrzymywała się na wysokim poziomie.

Tomasz Adamus

zarządzający PKO/Credit Suisse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Adamus

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu