Syngenta: globalne bezpieczeństwo żywnościowe „poważnie zagrożone”

opublikowano: 31-03-2022, 08:48

Jeden z największych na świecie dostawców nasion i środków ochrony roślin ostrzega, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest „poważnie zagrożone”, informuje Bloomberg.

Syngenta wskazuje jako przyczyny zagrożenia kombinację rosnących cen, spadającej dostępności nawozów i strat produkcji spowodowanych przez wojnę na Ukrainie. Spółka zwraca uwagę, że nawet przed napaścią Rosji na Ukrainę świat doświadczał kryzysu żywnościowego. Tymczasem wybuch wojny znacząco zmniejszył eksport z regionu odgrywającego dużą rolę na światowym rynku żywności.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Syngenta szacuje, że około 400 mln ludzi jest zależnych od produkcji żywności na Ukrainie i Rosji z racji roli odgrywanej przez kraje w globalnym łańcuchu dostaw. Spółka należąca od 2017 roku do China National Chemical Corp. ujawniła, że nadal dostarcza produkty na Ukrainę.

- Nasza działalność biznesowa na Ukrainie nie jest obecnie nakierowana na zysk – powiedział rzecznik. – Wysyłane przez nas dobra nie są ubezpieczone od strat. Podejmujemy to ryzyko świadomie i wierzymy, że robimy to, co słuszne – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane