Synthos i Tarnów zdeklasowały rywali

Kamil Zatoński
opublikowano: 29-11-2010, 00:00

Dobre wyniki sią już w cenach akcji. Tegoroczne notowania spółek z branży chemicznej bardzo dobrze oddają ich sytuację finansową

Giełdowy sektor chemiczny to inwestycyjny hit 2010 r. Subindeks WIG-Chemia urósł od początku roku o ponad 35 proc. i jest to najlepszy wynik na całym rynku akcji. Sytuacja firm z branży jest jednak bardzo zróżnicowana, czego najlepszym dowodem są wyniki rankingu "PB". Tworząc go, przyjrzeliśmy się dynamice przychodów i zysku netto spółek w samym trzecim kwartale, a także narastająco od początku roku. Porównaliśmy jednocześnie te osiągnięcia z prognozami analityków. Pod lupę wzięliśmy też rentowność firm (marżę EBITDA) oraz stopień zadłużenia, mierzony relacją długu netto do wyniku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy. Za najlepszy wynik w każdej kategorii przyznawaliśmy 5 pkt, za najgorszy 1 pkt.

Po zsumowaniu okazało się, że pierwsze dwa miejsca przypadły Synthosowi i tarnowskim Azotom, które wyraźnie zdystansowały Zakłady Chemiczne Police. Dopiero czwartą lokatę zajęły Zakłady Azotowe Puławy, jeszcze rok temu zdecydowanie najlepsza spółka w branży. Stawkę zamyka Ciech, borykający się z ogromnym zadłużeniem. Jeśli porównać stopy zwrotu z akcji spółek od początku roku, to klasyfikacja jest identyczna: Synthos dał zarobić ponad 130 proc., Tarnów 54 proc., odradzające się Police 39 proc. Puławy przyniosły stratę 8 proc., a kurs Ciechu jest aż o 45 proc. niżej niż na koniec 2009 r.

Prymat Synthosu to zasługa utrzymującej się bardzo dobrej koniunktury na produkty spółki, co przy spadających cenach surowca dało spółce niepowtarzalną możliwość osiągnięcia rekordowych marż i przychodów. W trzecim kwartale po raz pierwszy w historii kwartalne obroty Synthosu przekroczyły 1 mld zł. Zysk netto też był rekordowy i wyniósł 142 mln zł. W obu przypadkach były to osiągnięcia o kilka procent wyższe od prognoz analityków. Gdyby nie pogorszenie nastrojów na rynkach akcji, kurs akcji Synthosu byłby dziś najwyższy w historii. Zabrakło niewiele, bo tylko 1 grosz.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Rekordowe są za to notowania Azotów Tarnów. O dobrym wyniku operacyjnym spółki (17 mln zł w III kwartale, 53 mln zł po dziewięciu miesiącach) zdecydował segment tworzyw. Segment nawozów nadal jest nierentowny i tu przełom nastąpi zapewne nie wcześniej niż w sezonowo najlepszym I kwartale przyszłego roku. W Policach, gdzie segment nawozowy znaczy zdecydowanie więcej niż w Tarnowie, jego wynik był w trzecim kwartale wreszcie dodatni, dzięki czemu udało się zniwelować straty z pierwszego półrocza. W sumie jednak po dziewięciu miesiącach Police mają ujemny wynik operacyjny z powodu strat z pozostałej działalności. Spółka udowodniła jednak, że najgorsze ma już za sobą.

Dobrych wieści dla akcjonariuszy nie miały natomiast Puławy. Osiągnięcia spółki w trzecim kwartale były dużo gorsze, niż przewidywali analitycy. Zarząd tłumaczy to wysokimi cenami gazu i umocnieniem złotego, a także remontem instalacji do produkcji mocznika, co ograniczyło wzrost przychodów. O ile jednak te problemy mogą się okazać przejściowe, o tyle na razie nie ma sygnałów poprawy w Ciechu. Na głównym rynku, na którym działa spółka (produkcja sody), nie widać przełomu. Ceny spadły, a koszty produkcji wzrosły. Dodatkowo wyniki firmy jeszcze przez dłuższy czas będą osłabiać koszty obsługi zadłużenia. To nadal najpilniejszy problem do rozwiązania. Spółka planuje sprzedaż aktywów i emisję akcji.

Ranking spółek chemicznych

Pozycja Spółka Liczba punktów

1. Synthos 30

2. Azoty Tarnów 28

3. Police 19

4. Puławy 15

5. Ciech 12

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane