Synthos kupił lukratywną technologię

Kamil Koprowicz
opublikowano: 05-06-2012, 00:00

Nawet o 1 mld zł mogą wzrosnąć przychody spółki Michała Sołowowa dzięki rozszerzeniu asortymentu o nowy produkt.

Grupa Synthos kupiła od firmy Goodyear licencję i know-how do produkcji nowoczesnego kauczuku SSBR, stosowanego do wytwarzania opon o wysokiej jakości (tzw. performance tires).

„Nabycie licencji i know-how Goodyear prowadzić będzie w przyszłości do rozbudowy zdolności produkcyjnych w zakresie nowoczesnych kauczuków SSBR w wysokości nominalnej ok 90 tys. ton rocznie” — czytamy w komunikacie grupy Synthos.

Spółka Michała Sołowowa (inwestor posiada 64 proc. udziałów w Synthosie) może zarobić krocie na nowym produkcie.

— Jeżeli moce do produkcji kauczuku SSBR rzeczywiście wyniosłyby 90 tys. ton, to Synthos może liczyć na wzrost przychodów ze sprzedaży o około 1 mld zł. Produkcja grupy wzrosłaby o 25 proc. — mówi Łukasz Siwek, analityk Millennium DM.

— Spółka będzie mogła liczyć na bardzo wysokie marże ze sprzedaży kauczuków SSBR, co wpłynie pozytywnie na wyniki — dodaje Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.

Na rozszerzenie produkcji o kauczuk SSBR trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka lat. Inwestycja znajduje się jeszcze na początkowym etapie.

„Emitent planuje uruchomić jednostkę produkcyjną działającą w oparciu o pozyskaną technologię w roku 2015. Uzyskanie zakładanej mocy produkcyjnej w tym terminie jest jednym z podstawowych priorytetów” — czytamy w komunikacie Synthosu.

Zakład do produkcji kauczuku SSBR ma powstać na terenie fabryki spółki Synthos Dwory 7, w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Zarząd grupy chemicznej nie ujawnił wartości umowy licencyjnej, zawartej z Goodyear. Nie podano również, ile spółkę będzie kosztowało uruchomienie jednostki do produkcji nowego kauczuku.

— Na świecie taka inwestycja kosztuje około 150 mln USD za 100 tys. ton mocy produkcyjnych. Synthos ma duże zasoby gotówki, więc inwestycja w dodatkowe moce produkcyjne nie stanowi dla spółki problemu — mówi Tomasz Kasowicz.

Na umowę z firmą Goodyear dobrze zareagowali inwestorzy. Kurs Synthosu rósł o ponad 3 proc. Grupa chemiczna z Oświęcimia to jedyny polski producent kauczuków syntetycznych. Na świecie SSBR wytwarzają m.in. koncerny Lanxess, Dow Chemical i Korea Kumho.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu