Synthosowi przybędzie wielki rywal

Anna Bytniewska
21-01-2008, 00:00

Loyal Chemical wkracza na terytorium Synthos. Polska spółka szykuje kontrofensywę. Rynek może spodziewać się spadku cen.

Giełdowej spółce rzuci rękawicę tajwańska firma chemiczna

Loyal Chemical wkracza na terytorium Synthos. Polska spółka szykuje kontrofensywę. Rynek może spodziewać się spadku cen.

Synthosowi Dwory wyrośnie wkrótce poważny konkurent na rynku polistyrenu do spieniania (EPS). To komponent wykorzystywany w produkcji materiałów izolacyjnych dla budownictwa i produkcji opakowań. Synthos Dwory to obecnie jedyny w kraju wytwórca EPS (80 tys. ton rocznie) i trzeci gracz w Europie. Łącznie z należącą do spółki czeską firmą Synthos Kralupy może wyprodukować 150 tys. ton polistyrenu rocznie.

Bardzo mocna pozycja Grupy Synthos w Polsce jest jednak zagrożona. W połowie 2010 r. Loyal Chemical Industrial, tajwański potentat na rynku EPS, uruchomi jego wytwórnię w polickim infraparku, którego udziałowcem są giełdowe Police. Loyal wytwarzać będzie 100 tys. ton tego produktu. Synthos Dwory nie chce komentować wpływu tajwańskiej inwestycji na jego sytuację.

Azjaci atakują

Jednak, zdaniem ekspertów, już dziś na rynku EPS istnieje nadwyżka podaży nad popytem. Europa zużywa 1,3 mln ton EPS, podczas gdy zdolności produkcyjne europejskich firm to 1,6 mln ton. Tempo rozwoju rynku w zachodniej Europie to 3 proc., a w środkowej i wschodniej 5 proc. Nadwyżka podaży utrzyma się przez długie lata. Bodźcem dla rynku EPS mogą być wymogi Unii Europejskiej, dotyczące poprawy efektywności energetycznej budynków, bo rosnąć powinna produkcja materiałów izolacyjnych.

— Loyal będzie konkurentem dla Dworów. Budując fabrykę w infraparku w Policach, może uzyskać ulgę inwestycyjną wynoszącą 40 proc. całkowitych nakładów do odliczenia od zysków w okresie do 2017 r. Synthos natomiast nie korzystał z ulg inwestycyjnych i płacił też wyższe podatki. Ulgi dla Loyal plus doskonała lokalizacja wytwórni spowodują utratę konkurencyjności EPS produkowanego w Synthos Dwory i doprowadzą do zamknięcia produkcji oraz likwidacji miejsc pracy (obecnie 200) — mówi Wojciech Lubiewa-Wieleżyński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Przed bitwą

Synthos tymczasem obiecuje zwiększenie produkcji. Zacierać ręce mogą producenci materiałów izolacyjnych, bo ceny EPS powinny spadać.

— W pierwszym kwartale 2008 r. zakończy się rozbudowa instalacji EPS w Czechach (Synthos Kralupy). Jego produkcja wzrośnie o kilkanaście procent. W najbliższych latach planujemy także zwiększenie produkcji EPS w Dworach o blisko 50 proc. — mówi Agata Kościelnik, rzecznik Synthos Dwory.

Eksperci ostrzegają, że mogą pojawić się kłopoty z surowcem do produkcji polistyrenu — etylobenzenem.

— Już obserwujemy jego deficyt w kraju. Tajwański inwestor będzie więc musiał go importować — uważa Wojciech Lubiewa-Wieleżyński.

Analitycy również przyznają, że Dwory mają problem.

— Pojawienie się nowego gracza na rynku EPS nie pomoże Dworom w budowaniu pozycji. Do tej pory spółka miała przewagę nad rywalami dzięki jakości produktu i rencie geograficznej, bo import EPS jest mniej opłacalny. Dwory będą więc koncentrowały się na polistyrenie twardym — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Synthosowi przybędzie wielki rywal