Sypek odrzuca zarzut nielegalnych transakcji pieniędzmi KGHM

Marek Druś
opublikowano: 13-06-2001, 12:10

Podczas zwołanej w środę konferencji prasowej, Marek Sypek, były wiceprezes KGHM ds. finansowych zaprzeczył zarzutom stawianym mu w ostatnich publikacjach „Gazety Wyborczej”. Oświadczył, że jako osoba odpowiedzialna w KGHM za sprawy finansowe, nie zezwolił na przeprowadzenie nielegalnych transakcji walutowych, ani nie prowadził transakcji na własną rękę.

- Nie inwestowałem na prywatny rachunek, używając jako poręczeń pieniędzy KGHM Polska Miedź. Wszystkie transakcje walutowe w KGHM były przeprowadzone za pośrednictwem Departamentu Obrotu Dewizowego i Zabezpieczeń – zaznaczył podczas konferencji Marek Sypek.

Były członek zarządu KGHM uważa, że jest poddawany szykanom od momentu nominacji na stanowisko wiceprezesa Polkomtela, operatora sieci telefonii komórkowej Plus GSM. Jako jeden z przykładów podał najście funkcjonariuszy policji na jego dom oraz mieszkanie jego rodziców. Policja i prokuratura, które uzasadniały swoje działania „poszukiwaniem fabryki amfetaminy”, uznały je po fakcie za pomyłkę i przeprosiły Marka Sypka. Jest on przekonany, że w sprawie nielegalnych transakcji pieniędzmi KGHM będzie podobnie.

Sypek powiedział, że podczas sprawowania przez niego funkcji wiceprezesa ds. finansowych KGHM spółka znacznie poprawiła osiągane wyniki. Kością niezgody było jednak odmienne podejście do kwestii inwestycji w Polkomtel i Telefonię Lokalną, które prezentował z jednej strony on, a z drugiej prezes spółki Marian Krzemiński. Marek Sypek twierdzi, że w przeciwieństwie do tego ostatniego nie tylko sprzeciwiał się sprzedaży udziałów Polkomtela, ale był za zwiększeniem zaangażowania KGHM w spółce. W jego opinii tylko miedziowy koncern, dzięki łatwości generowania środków, jest wśród polskich spółek zdolny do znacznych inwestycji w Polkomtel.

Nazwisko Sypka pojawiło się niedawno w artykułach „Gazety Wyborczej” jako podejrzewanego o prowadzenie transakcji na zagranicznych rynkach walutowych, podczas których wykorzystywano pieniądze KGHM. Fakt dokonania takich operacji potwierdziły władze miedziowego koncernu, twierdząc jednocześnie, że nie wpłynęły one na sytuację majątkową i finansową KGHM. Prokuratura, po doniesieniu UOP, prowadzi obecnie w tej sprawie śledztwo.

MK, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sypek odrzuca zarzut nielegalnych transakcji pieniędzmi KGHM