Sypie się koncern azotowy

Anna Bytniewska
opublikowano: 18-05-2004, 00:00

Nafta Polska odchodzi od koncepcji budowy koncernu azotowego, bo mógłby zatonąć pod ciężarem długów Tarnowa i Kędzierzyna. Co dalej?

Po blisko dwóch latach analiz okazało się, że założona w strategii rządowej koncepcja budowy koncernu azotowego jest nierealna. Powód nie jest niespodzianką. Tak naprawdę od początku było wiadomo, co przesądzi o powodzeniu lub klęsce projektu.

Niebezpieczny balast

Chodzi o zadłużenie ZA Kędzierzyn i ZA Tarnów, które miały współtworzyć koncern. Na jego centrum wyznaczono ZA Puławy, lidera rynku. Wciąż nie wiadomo, jak rozwiązać problem zobowiązań Kędzierzyna i Tarnowa. Wniesienie ich w całości do Puław, z balastem długów, zachwiałoby płynnością nowego podmiotu i groziłoby katastrofą.

To jednak nie jedyny powód fiaska projektu.

— Tarnów i Kędzierzyn upierały się przy zachowaniu tożsamości, więc przeprowadzenie fuzji pod egidą Puław byłoby bardzo trudne — mówi przedstawiciel Nafty Polskiej (NP).

Po fiasku koncepcji budowy koncernu powstaje pytanie, co dalej?

— Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami dla Tarnowa i Kędzierzyna — mówi nasz rozmówca.

Wiadomo, że spółkami interesuje się Orlen, ale z tym związany jest spory problem. Trzeba bowiem zapewnić przyszłość centrom produkcyjnym, których Orlen nie chce, czyli przetwórstwu tworzyw sztucznych Tarnowa i wytwórni nawozów azotowych w Kędzierzynie.

Partnerów kapitałowych szukają także Puławy. Na razie bez rezultatu.

W punkcie wyjścia

Na tym nie koniec przeszkód. Nafta Polska chce, aby przyszli inwestorzy wzięli na swoje barki spłatę długów. Czy pójdą na to?

— Czekamy na stanowisko Kędzierzyna, który prowadzi z nimi rozmowy. Do wyboru ma utworzenie joint venture lub sprzedaż firmy w całości — wyjaśnia przedstawiciel NP.

Tarnów już przedstawił koncepcje aliansu z Anwilem.

Wszystkich jednak czeka poważna korekta strategii rządowej sektora.

— Na razie działamy w ramach rządowej strategii. Po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej wystąpimy o zgodę na odpowiednie korekty — dodaje nasz rozmówca.

Pewne jest natomiast, że powstanie koncern fosforowy wokół Zakładów Chemicznych Police. W jego skład miałyby wejść gdańskie Fosfory i zakłady Ubocz. NP rekomendowała resortowi skarbu Ciech jako inwestora. Trwają też rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, dotyczące konwersji wierzytelności tej firmy wobec branży na akcje Polic lub Puław.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sypie się koncern azotowy