Czytasz dzięki

Syria: zniszczenia szacowane na 400 mld USD

  • DI
opublikowano: 08-08-2018, 21:26

Ponad połowa przedwojennej ludności Syrii uciekła z kraju i musiała się przemieścić do innych państw. Wojna kosztowała życie ponad 350 tysięcy ludzi.

Wojna, która toczy się w Syrii od ponad siedmiu lat, spowodowała zniszczenia szacowane na prawie 400 mld dolarów - poinformowano w środę w Bejrucie na posiedzeniu ONZ-owskiej komisji, w którym uczestniczyło ponad 50 syryjskich i międzynarodowych ekspertów.

Komisja Gospodarczo-Społeczna Narodów Zjednoczonych ds. Azji i Pacyfiku (UNESCAP) szacuje "rozmiar zniszczeń" na ponad 388 mld dolarów. Te dane nie dotyczą "strat ludzkich" - osób zabitych w walkach i utraty wykwalifikowanych ludzi z powodu przemieszczeń ludności.

Wojna w Syrii rozpoczęła się 2011 roku po krwawych represjach reżimu prezydenta Baszara el-Asada po demonstracjach z żądaniem reform demokratycznych. Interwencja militarna Rosji w 2015 roku przechyliła szalę zwycięstwa na stronę syryjskiego reżimu w walkach z rebeliantami i dżihadystami.

Kompleksowy raport na temat skutków trwającej siedem lat wojny w Syrii ma się ukazać według ECSWA we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane