System ma wiele zalet

DI
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA DODATKU

KRZYSZTOF GORZKOWSKI

dyrektor komunikacji firmy Kapsch Telematic Services, wykonawcy i operatora systemu viaTOLL

ViaTOLL to elektroniczny system poboru opłat, który od lipca 2011 r. zastąpił winiety. Udało się go wdrożyć w rekordowo krótkim czasie, bo w 8 miesięcy. Dzięki wprowadzeniu systemu Polska wypełniła zobowiązania wynikające z unijnej dyrektywy dotyczącej opłat drogowych, a zarazem zyskała skuteczne narzędzie pozyskiwania pieniędzy na budowę i modernizację dróg, które w całości zasilają Krajowy Fundusz Drogowy.

Nowy system nie tylko automatyzuje proces poboru opłat. Dzięki jego wprowadzeniu zyskaliśmy też narządzie statystyczne, które można wykorzystać np. w projektowaniu inwestycji drogowych. Funkcjonalność systemu w tym zakresie będzie rosła w miarę rozszerzania sieci dróg płatnych. Dotąd pozyskiwanie wiarygodnych informacji odnośnie do natężenia ruchu polegało na ręcznym zliczaniu pojazdów.

Kolejną niedocenioną jeszcze zaletą systemu viaTOLL, dzięki zróżnicowaniu stawek za przejazd ze względu na klasę emisji spalin, jest jego oddziaływanie na potencjalne decyzje zakupowe menedżerów flot. System premiuje użytkowników nowoczesnych i ekologicznych pojazdów. Stawki dla pojazdów spełniających klasę emisji spalin Euro 5 są dwukrotnie niższe niż dla spełniających np. normę Euro 2. Można się zatem spodziewać, że pośrednim skutkiem wprowadzenia systemu elektronicznego poboru opłat w Polsce będzie również stopniowe odmładzanie flot transportowych.

Jak widać, system viaTOLL poza podstawowym przeznaczeniem oddziałuje na wiele różnych aspektów rozwoju systemu transportu drogowego w Polsce. Jednym z ciekawszych przykładów wykorzystania infrastruktury systemu jest współpraca z policją. Informacje, które są zbierane przez nasze bramownice kontrolne, mogą zostać wykorzystane między innymi do poszukiwania pojazdów skradzionych lub identyfikacji sprawców wypadków. Pierwsze pozytywne efekty takiej współpracy już zanotowaliśmy. Dzięki informacjom zebranym przez system policji udało się znaleźć kierowcę pojazdu ciężarowego, który potrącił pieszego ze skutkiem śmiertelnym i uciekł z miejsca wypadku.

System zbudowany i zarządzany przez Kapsch Telematic Services na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez pierwsze cztery miesiące funkcjonowania zebrał około 250 mln złotych, które zostaną wykorzystane na budowę i modernizację dróg w Polsce. Dotąd w systemie zarejestrowało się już ponad 600 tys. pojazdów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu